اشتباه های رایج رژیم کم کربوهیدرات

اشتباه های رایج در انجام رژیم کم کربوهیدرات

رژیم های کم کربوهیدرات یا لوکارب بسیار محبوب هستند اما به آسانی امکان اشتباه در انجام هم وجود دارد. به خاطر داشته باشید که سهل انگاری باعث به دست آمدن نتایج معکوس می شود.

برای بهره بردن حداکثری از رژیم کم کربوهیدرات تنها کار لازم مصرف محدود کربوهیدرات ها نیست.

در این مطلب به بررسی ۵ اشتباه رایج انجام شده در رژیم لوکارب پرداخته ایم و به شما یاد می دهیم تا از آنها دوری کنید.

۱.مصرف زیاد کربوهیدرات ها

مصرف بالای کربوهیدرات

تعریف دقیقی از رژیم کم کربوهیدرات وجود ندارد اما به طور کل مصرف ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم کربوهیدرات در روز را به عنوان رژیم کم کربوهیدرات در نظر می گیرند. به طور قطع مصرف مقدار کربوهیدرات گفته شده نسبت به رژیم های کم کربوهیدرات استاندارد غربی بسیار پایین تر است.

اگر شما روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم کربوهیدرات بخورید نتایج فوق العاده ای کسب خواهید کرد. با حذف مواد غذایی فرآوری شده و خوردن مواد خوراکی کامل و طبیعی به این هدف دست پیدا می کنید.

در صورتی که می خواهید وارد فاز کتوسیس شوید که برای رژیم کتوژنیک ضروری است پس باید مقدار کربوهیدرات دریافتی را به کمتر از ۵۰ گرم در روز برسانید.

در چنین وضعیتی کربوهیدرات های تنها مقداری از توت ها و چند نوع سبزیجات خواهند بود.

۲.مصرف بیش از حد پروتئین

شاید بتوان گفت که مهم ترین درشت مغذی پروتئین است اما افراد زیادی به مقدار کافی دریافت نمی کنند. پروتئین نسبت به دیگر درشت مغذی ها باعث چربی سوزی و احساس سیری بیشتری می شوند.

در مجموع برای کاهش وزن و بهبود ترکیب بدنی باید پروتئین بیشتری دریافت کرد. با این حال افراد دنبال کننده رژیم کم کربوهیدرات ممکن است مقدار زیادی از محصولات پروتئینی بخورند.

هنگامی که بیشتر از نیاز بدن پروتئین بخورید برخی از آمینو اسیدهای پروتئین از طریق فرآیندی به نام نوگلوکززایی به گلوکز تبدیل می شوند.

اگر شما رژیم با کربوهیدرات بسیار پایین یا کتوژنیک دارید فرآیند نوگلوکززایی از ورود کامل به فاز کتوسیس ممانعت به عمل می آورد.

برای دنبال کردن رژیم های با کربوهیدرات بسیار محدود حتما باید مقدار چربی های سالم بالا و پروتئین متعادل باشد.

اگر شما یک فرد عادی هستید و فعالیت فیزیکی خاصی ندارید بهتر است که روزانه ۱.۵ تا ۲ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن تان دریافت کنید.

بیشتر بدانید
نکات لازم کاهش وزن در رژیم گیاه خواری

این مطلب را هم بخوانید رژیم کم کربوهیدرات چیست

۳.ترس از چربی خوردن

گوشت پرچرب

اغلب افراد مقدار بالایی از کالری های مورد نیاز روزانه خود را با کربوهیدرات و به خصوص غلات و قند تامین می کنند. زمانی که منابع کربوهیدراتی در رژیم غذایی محدود می شوند باید جایگزینی برای آن در نظر گرفت.

برخی افراد ادعا می کنند که محدود کردن چربی در رژیم لوکارب کار صحیحی است اما یک اشتباه بزرگ خواهد بود. اگر کربوهیدرات نمی خورید پس باید برای جبران چربی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. اگر چنین کاری صورت نگیرد دچار احساس گرسنگی و کمبود مواد مغذی می شوید.

هیچ دلیل علمی برای ترس از چربی نداریم. تا جایی که شما چربی های ترانس را حذف کرده و چربی های سالم مانند چربی های تک سیر نشده و اسیدهای چرب امگا ۳ بخورید هیچ جای نگرانی نخواهد بود.

اگر شما هم دنبال کننده رژیم کتوژنیک یا با کربوهیدرات بسیار پایین هستید پس باید چیزی حدود ۷۰ درصد از کالری های خود را با چربی تامین کنید.

برای تامین کالری ها با چربی باید بخش پرچرب گوشت و چربی های سالم در رژیم خود بگنجانید.

۴.پر نکردن دوباره ذخایر سدیم

کاهش سطح انسولین یکی از مکانیسم های اصلی رژیم کم کربوهیدرات است. انسولین عملکردهای زیادی در بدن بر عهده دارد. به عنوان مثال انسولین به سلول دستور ذخیره سازی چربی می دهد و به کلیه می گوید که سدیم را نگه دارد.

با انجام رژیم کم کربوهیدرات سطح انسولین افت می کند و بدن سدیم اضافی را به همراه آب دفع می کند. به همین خاطر است که افراد تنها با انجام چند روز رژیم با کربوهیدرات پایین از احتباس آب و ورم رهایی پیدا می کنند.

سدیم یکی از الکترولیت های ضروری است و اگر کلیه ها سدیم زیادی را دفع کنند برای شما مسئله ساز خواهد شد. به دلیل دفع زیاد سدیم در رژیم لوکارب است که عوارض جانبی مانند خستگی، سرگیجه، سر درد و حتی یبوست به وجود می آید.

بهترین راه برای حل این مسئله اضافه کردن سدیم به رژیم غذایی است. برای انجام این کار مقداری به غذای خود نمک اضافه کنید و اگر کافی نبود روزانه یک کاسه آب قلم بخورید.

این مطلب را هم بخوانید راهنمای کامل رژیم کتوژنیک

۵.زود تسلیم شدن

بدن ما انسان ها به گونه ای طراحی شده تا ترجیحا کربوهیدرات ها را بسوزاند. بنابراین اگر همیشه کربوهیدرات ها در دسترس باشند بدن به عنوان انرژی از آنها بهره می برد.

بیشتر بدانید
رژیم فستینگ برای خانم ها

هنگامی که مصرف کربوهیدرات ها را محدود می کنیم بدن باید از چربی ها استفاده کند که یا از ذخایر بدن یا از رژیم غذایی به دست می آیند. چند روز زمان می برد تا بدن ما با استفاده از چربی به جای کربوهیدرات سازگار شود و ممکن است که چند روز احساس خوبی نداشته باشید.

معمولا زمانی که افراد رژیم کتوژنیک یا با کربوهیدرات بسیار محدود دنبال می کنند به آنفولانزای کتوژنیک مبتلا می شوند.

تجربه احساس ناخوشایند برای چندین روز شما را وسوسه می کند تا رژیم خود را کنار بگذارید. اما در خاطر داشته باشید که بعد از گذشت ۳ تا ۴ روز بدن شما به سبک جدید عادت خواهد کرد و بعد از چند هفته کاملا با رژیم جدید تطابق پیدا می کنید.

بسیار مهم است که در شروع رژیم صبور باشید و به رژیم خود وفادار باقی بمانید.

حرف آخر

رژیم کم کربوهیدرات یا همان لوکارب می تواند درمان ۲ مشکل بزرگ سلامتی یعنی چاقی و دیابت نوع ۲ باشد. فایده های رژیم با کربوهیدرات پایین توسط شواعد علمی به اثبات رسیده است.

برای لاغری یا بهبود سلامتی تنها نباید به مصرف کمتر کربوهیدرات ها قانع بود. از داشتن یک رژیم غذایی متعادل و ورزش کافی اطمینان پیدا کنید تا بدنی سالم داشته باشید.

منبع: Healthline

آیا شما هم می خواهید بدون دردسر لاغر شوید

افراد زیادی توانسته اند با انجام اصول گفته شده در کتابچه های ما به لاغری و تناسب اندام برسند. آیا شما هم مایل هستید که کاهش وزن داشته باشید؟

اگر می خواهید قدم به قدم از روشی علمی کاهش وزن داشته باشید برای شما یک کتابچه آماده کرده ایم.

در این کتابچه چه چیزی یاد می گیرد؟

چگونه بدون گرسنگی لاغر شوید

چگونه چربی بسوزانید و عضلات خود را حفظ کنید

چگونه اصولی وزن و سایز کم کنیم

کتابچه رژیم لوکارب

کتابچه رژیم لوکارب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *