رژیمتو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بهترین قرص لاغری از نظر علمی کدام است؟

حتما شما هم هزاران توصیه برای لاغری و چربی سوزی شنیده‌اید. بدون شک یکی از چیزهایی که شنیده‌اید مصرف قرص لاغری بوده است. شرکت‌های تولید کننده قرص های لاغری ادعا می‌کنند که محصول آنها باعث لاغری می‌شود یا حداقل کار آسان‌تری برای رسیدن به تناسب اندام خواهید داشت.

قرص های لاغری از طریق مکانیسم‌هایی که برای شما توضیح می‌دهیم عمل می‌کنند:

  • کاهش اشتها: چنین عملکردی باعث می‌شود تا شما احساس سیری بیشتری داشته باشید و کالری کمتری دریافت کنید.
  • کاهش جذب: اگر که مواد مغذی مانند پروتئین کمتر جذب شود شما کمتر کالری دریافت کرده‌اید.
  • افزایش چربی سوزی: چنین ویژگی به معنای سوزاندن کالری بیشتر است.

آیا قرص لاغری بخوریم؟

به طور قطع می‌توان از روش‌های طبیعی به کاهش وزن دلخواه دست پیدا کرد. ما به شما حق می‌دهیم که بخواهید خیلی زودتر به نتیجه دلخواه برسید.

بهتر است که قبل از مصرف انواع قرص های لاغری میزان فعالیت و رژیم غذایی خود را بررسی کنید و ببینید که به درستی پیش می‌روید یا نه.

  • ورزش: آیا به طور مرتب ورزش می‌کنید؟ تمرین پرفشار و هوازی انتخاب‌های خوبی هستند.
  • فعالیت روزانه: فعالیت روزانه شما هم بسیار مهم است. یک برنامه قدم شمار نصب کنید و روزانه با یک قدم زدن ساده، زندگی سالم تری داشته باشید.
  • تغذیه: برنامه غذایی خود را نگاه کنید، آیا سالم و اصولی غذا می‌خورید؟ آیا رژیم شما پر از کربوهیدرات‌های ناسالم و شیرینی‌جات است؟
  • کاهش کالری: یکی از کارهایی که باید به شکل اصولی انجام شود کاهش کالری صحیح برای رسیدن به تناسب اندام است. اگر کالری اضافه دریافت کنید یا کالری بسیار کمی بخورید شما لاغر نخواهید شد.

حالا نوبت آن رسیده که ببینیم بهترین قرص های لاغری که می‌شناسیم و به ما توصیه شده که استفاده کنیم آیا واقعی است یا نه.

۱. قرص لاغری گارسینیا کامبوجیا

قرص لاغری گارسینیا کامبوجیا

بعد از اینکه در سال ۲۰۱۲ دکتر آز در یک برنامه تلویزیونی از قرص گارسینیا کامبوجیا رونمایی کرد این قرص محبوبیت بسیار بالایی به دست آورد.

گارسینیا کامبوجیا یک میوه کوچک سبز رنگ و شبیه به کدو حلوایی است. پوست گارسینیا کامبوجیا حاوی ماده‌ای به نام هیدروسیکریت اسید (HCA) است. این ماده ترکیب فعال در عصاره گارسینیا کامبوجیا است و به شکل قرص لاغری فروخته می‌شود.

گارسینیا کامبوجیا چگونه باعث لاغری می‌شود؟

آزمایش‌های انجام شده بر روی حیوانات نشان می‌دهد که گارسینیا کامبوجیا مانع از فعالیت آنزیم‌های ترشح کننده چربی در بدن می‌شود و میزان ترشح سروتونین را بالا می‌برد. در نتیجه شما میل کمتری به غذا پیدا می‌کنید. هورمون های سیری و گرسنگی نقش عمده‌ای در چاقی و لاغری ما دارند و می‌توان با انجام چند کار ساده این هورمون‌ها را به تعادل رساند و لاغر شد.

تاثیر قرص گارسینیا

در یک آزمایش به ۱۳۰ نفر قرص گارسینیا کامبوجیا و یا قرص دارونما داده شد تا ببینند این قرص لاغری پرطرفدار چه تاثیری بر وزن دارد. در پایان هیچ تفاوتی در وزن یا درصد چربی میان دو گروه دیده نشد.

همچنین تحلیل ۱۲ مطالعه صورت گرفته بر روی قرص گارسینیا نشان داده است که این قرص به طور میانگین باعث کاهش ۸۰۰ گرمی در طی چندین هفته می‌شود.

عوارض جانبی قرص لاغری گارسینیا کامبوجیا

تا به حال گزارشی از عوارض جانبی جدی در مورد گارسینیا گزارش نشده اما ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود.

۲. هیدروکسی کات

بیشتر از یک دهه است که قرص لاغری هیدروکسی کات به بازار آمده و در حال حاضر یکی از معروف ترین مکمل های لاغری در جهان است.

هیدروکسی کات چگونه باعث لاغری می‌شود؟

در قرص هیدروکسی کات کافئین و چندین عصاره گیاهی وجود دارد که سازندگان ادعا می‌کنند باعث لاغری می‌شود.

تاثیر قرص هیدروکسی کات

یک آزمایش نشان داده است که مصرف قرص لاغری هیدروکسی کات در طی دوره ۳ ماهه باعث کاهش ۹.۵ کیلوگرمی وزن در افراد شد.

عوارض جانبی هیدروکسی کات

اگر شما به کافئین حساسیت داشته باشید احتمال دارد که بی قراری، اضطراب، حالت تهوع و اسهال را تجربه کنید.

۳. قرص کافئین

قرص کافئین متابولیسم را بالا می برد

کافئین یکی از رایج‌ترین مودی است که در جهان مصرف می‌شود. این ماده به طور طبیعی در قهوه، چای سبز، شکلات تلخ و نوشیدنی‌های فرآوری شده وجود دارد. (1)

نقش کافئین در بالا بردن متابولیسم به خوبی شناخته شده است و در اغلب مکمل های لاغری وجود دارد.

قرص لاغری کافئین چگونه عمل می‌کند؟

آزمایش‌های کوتاه مدت نشان داده‌اند که کافئین متابولیسم را ۳ تا ۱۱ درصد و چربی سوزی را تا ۲۹ درصد بالا می‌برد. بالا بردن متابولیسم یکی از روش‌های خوب برای آب کردن چربی ها است که کار شما را ساده‌تر می‌کند.

تاثیر کافئین بر لاغری و چربی سوزی

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهند که قرص کافئین باعث کاهش وزن متعادل در انسان‌ها می‌شود.

عوارض جانبی کافئین

در برخی از افراد مصرف بالای کافئین منجر به بی‌خوابی، بی‌قراری، حالت تهوع، سرگیجه و اضطراب می‌شود. همچنین کافئین اعتیاد آور است و می‌توان روی کیفیت خواب شما اثر منفی بگذارد.

همچنین ضرورتی ندارد که حتما از مکمل یا قرص کافئین استفاده کنید. بهترین منابع کافئین قهوه و چای سبز هستند که علاوه بر کافئین حاوی آنتی اکسیدان‌ها و دیگر فایده ها برای سلامتی می‌باشند.

۴. ارلیستات

ارلیستات یکی از داروهای پزشکی است که در داروخانه به نام (Alli) فروخته می‌شود.

قرص ارلیستات چگونه عمل می‌کند؟

این قرص لاغری با ممانعت از شکسته شدن چربی در روده به شما در جذب کالری کمتر از چربی کمک می‌کند.

تاثر ارلیستات

بر طبق یک بررسی بزرگ انجام شده بر روی ۱۱ مطالعه مشخص گردید که ارلیستات نسبت به قرص دارونما باعث لاغری ۲.۷ کیلوگرم می‌شود.

فایده‌های ارلیستات

قرص ارلیستات کمی فشار خون را کاهش می‌دهد. همچنین تنها یک پژوهش نشان داده است که خطر پیشرفت دیابت نوع ۲ را تا ۲۷ درصد کاهش می‌دهد.

عوارض جانبی قرص لاغری ارلیستات

این قرص ممکن است که عوارض جانبی گوارشی مانند اسهال، مدفوع روغنی، نفخ شکم و دیگر مسائل گوارشی به دنبال داشته باشد. همچنین ارلیستات در کمبود ویتامین‌های محلول در چربی مانند آ، دی، ای و کا دخالت دارد.

۵. رزبری کتون (کتون تمشک)

کتون تمشک

رزبری کتون ماده‌ای در تمشک است و بویی که از تمشک به مشام شما می‌رسد به خاطر همین ماده است. نوع مصنوعی رزبری کتون به عنوان یک مکمل کاهش وزن فروخته می‌شود.

قرص لاغری کتون تمشک چگونه عمل می‌کند؟

آزمایش انجام شده بر روی موش‌ها نشان داده است که کتون تمشک، شکسته شدن سلول‌های چربی و میزان هورمون آدیپونکتین را افزایش می‌دهد. محققان بر این باورند که هورمون آدیپونکتین با کاهش وزن در ارتباط است.

آیا رزبری کتون برای لاغری موثر است؟

در واقع آزمایشی بر روی انسان‌ها انجام نشده اما بر روی موش‌ها صورت گرفته است. محققان دریافته‌اند که استفاده از دوزهای بالای رزبری کتون میزان چاقی را کاهش می‌دهد.

عوارض جانبی کتون تمشک

بوهایی مانند بوی تمشک ممکن است باعث باد گلو شود.

۶. عصاره قهوه سبز

قهوه سبز همان دانه قهوه معمولی است که فرآیند رُست روی آن انجام نشده است. قهوه سبز حاوی ۲ ماده است که باور دارند به کاهش وزن کمک می‌کند: کافئین و کلروجنیک اسید.

قهوه سبز چگونه باعث کاهش وزن می‌شود؟

کافئین چربی سوزی را شدت می‌دهد و کلروجنیک اسید هم سرعت شکسته شدن کربوهیدرات‌ها در روده را کاهش می‌دهد. همچنین در مطلب بهترین چربی سوزهای طبیعی به شما ۷ چربی سوز عالی را معرفی می‌کنیم.

آیا قهوه سبز به لاغری کمک می‌کند؟

چندین پژوهش انجام شده بر روی انسان‌ها نشان داده است که عصاره چای سبز به افراد در لاغری کمک می‌کند. بررسی ۳ مطالعه نشان داده است که قرص لاغری قهوه سبز نسبت به قرص دارونما باعث لاغری ۲.۵ کیلوگرمی می‌شود. (2)

فایده‌های قهوه سبز

از دیگر فایده‌های قهوه سبز باید به پایین آوردن قند خون و کاهش فشار خون اشاره کرد. علاوه بر این چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان‌ها است.

عوارض جانبی قهوه سبز

قهوه سبز می‌تواند عوارض جانبی مانند کافئین داشته باشد. همچنین کلروجنیک اسید نیز می‌تواند باعث اسهال و در برخی افراد باعث ایجاد حساسیت به قهوه سبز شود.

۷. گلوکومانان

گلوکومانان نوعی فیبر است که در ریشه گیاهی به نام کون‌نیاکو وجود دارد.

گلوکومانان چگونه عمل می‌کند؟

گلوکومانان در بدن ما آب به خودش جذب می‌کند و حالت ژل مانند می‌گیرد. سپس شما احساس سیری بیشتری پیدا کرده و کالری کمتری دریافت می‌کنید.

آیا گلوکومانان برای لاغری موثر است؟

۳ پژوهش انجام شده بر روی مکمل گلوکومانان نشان داده است که استفاده از این ماده به همراه رژیم غذایی سالم باعث کاهش وزن ۳.۶ تا ۴.۵ کیلوگرم در طی ۵ هفته شده است. (3)

فایده‌های گلوکومانان

همانطور که گفته شد گلوکومانان فیبر است و باکتری‌های روده از آن تغذیه می‌کنند. همچنین مکمل گلوکومانان به پایین آوردن قند خون، کلسترول و تری‌گلیسیرید کمک می‌کند. همچنین برای درمان یبوست بسیار موثر است. فیبر در ایجاد احساس سیری به ما کمک زیادی می‌کند و در مطلب مواد غذایی فیبر بالا آنها را معرفی کرده‌ایم.

عوارض جانبی گلوکومانان

قرص لاغری گلوکومانان می‌تواند باعث نفخ و باد شکم شود. همچنین ممکن است با برخی از داروهای پزشکی مرتبط با دهان تداخل داشته باشد.

بسیار مهم است که گلوکومانان را ۳۰ دقیقه قبل از وعده غذایی به همراه ۱ لیوان آب بخورید.

۸. قرص لاغری مراتریم

یکی از قرص های لاغری جدید که وارد بازار شده مراتریم نام دارد. مراتریم ترکیبی از عصاره دو گیاه است که سوخت ساز سلول‌های چربی را تغییر می‌دهد.

قرص مراتریم چگونه عمل می‌کند؟

تولید کنندگان قرص لاغری مراتریم باور دارند که کار را برای تکثیر سلول‌های چربی سخت کرده و میزان جذب چربی از جریان خون را کاهش داده و به سوزاندن چربی‌های ذخیره شده کمک می‌کند.

آیا قرص لاغری مراتریم موثر است؟

تا اینجا تنها یک مطالعه بر روی مراتریم انجام شده است. ۱۰۰ فرد چاق یک رژیم ۲۰۰۰ کالری به همراه قرص مراتریم یا دارونما دریافت کردند. بعد از ۸ هفته گروهی که قرص لاغری مراتریم دریافت کرده بود ۵.۲ کیلوگرم کاهش وزن و ۱۱.۹ سانتی‌متر سایز دور شکم کم کرده بود.

علاوه بر این قرص مراتریم باعث شده بود تا کیفیت زندگی افراد بهتر شود و قند خون، کلسترول و تری‌گلیسیرید هم کاهش یابد.

عوارض جانبی مراتریم

تاکنون عوارض جانبی راجع به مراتریم گزارش نشده است.

۹. عصاره چای سبز

یکی از ترکیبات محبوب در قرص‌های لاغری عصاره چای سبز است. پژوهش های بسیار زیادی نشان داده‌اند که آنتی اکسیدان چای سبز منجر به چربی سوزی می‌شود.

عصاره چای سبز چگونه به لاغری کمک می‌کند؟

محققان دریافته‌اند که عصاره چای سبز میزان فعالیت نورواپی‌نفرین را افزایش می‌دهد. این هورمون به چربی سوزی کمک می‌کند.

آیا قرص لاغری چای سبز لاغر کننده است؟

پژوهش‌های انجام شده بر روی انسان‌ها نشان داده که عصاره چای سبز میزان چربی سوزی و آب شدن چربی‌ها به خصوص در ناحیه شکم و پهلو را افزایش می‌دهد. در مطلب آب کردن چربی دور شکم بهترین روش های چربی سوزی را برای شما آورده‌ایم.

عوارض جانبی مکمل چای سبز

اکثر افراد با عصاره چای سبز مشکلی ندارند. اما به خاطر وجود کافئین عوارض جانبی مانند بی‌قراری و بی‌خوابی ممکن است داشته باشد.

۱۰. سی ال ای (CLA)

در سال‌های اخیر یکی از محبوب‌ترین قرص های لاغری سی ال ای (CLA) بوده است. این ماده از چربی‌های ترانس سالم است که به شکل طبیعی در محصولات حیوانی مانند پنیر و کره وجود دارد.

قرص لاغری سی ال ای چگونه عمل می‌کند؟

قرص سی ال ای با کاهش اشتها، بالا بردن متابولیسم و تحریک شکسته شدن سلول‌های چربی به لاغری کمک می‌کند.

آیا قرص لاغری سی ال ای (CLA) موثر است؟

تحلیل ۱۸ مطالعه نشان داده است که سی ال ای تنها باعث کاهش ۱۰۰ گرم در هفته می‌شود. پژوهش دیگر نیز نشان می‌دهد که CLA در طی شش ماه تنها باعث کاهش وزن ۱.۳ کیلوگرمی شده است.

عوارض جانبی قرص لاغری سی ال ای

قرص سی ال ای ممکن است باعث انواع مشکلات گوارشی شود و حتی در دراز مدت آسیب‌های جدی‌تری مانند کبد چرب، مقاومت انسولین و افزایش التهاب در پی داشته باشد.

۱۱. فورسکولین

فورسکولین عصاره‌ای از گیاه خانواده نعنا می‌باشد که باور دارند به لاغری کمک می‌کند.

فورسکولین چگونه عمل می‌کند؟

سازندگان قرص لاغری فورسکولین ادعا می‌کنند که میزان ماده‌ای به نام cAMP را افزایش می‌دهد که چربی سوزی را تحریک می‌کند.

تاثیر قرص فورسکولین

در یک آزمایش ۳۰ فرد چاق از فورسکولین استفاده کردند و در پایان میزان چربی بدنی کاهش و توده عضلانی افراد افزایش یافته بود. اما باید گفت که وزن آنها تغییری نکرده بود. همچنین آزمایش انجام شده بر روی خانم‌های چاق نشان داد که تاثیری بر وزن ندارد.

عوراض جانبی فورسکولین

به این خاطر که اطلاعات کمی راجع به این قرص داریم نمی‌توان به طور قطع از عوارض جانبی فورسکولین گفت.

۱۲. بهار نارنج

بهار نارنج حاوی ترکیبی به نام سینفرین است. این ماده با افدرین ارتباط دارد و در فرمول بسیاری از قرص های لاغری وجود دارد. اما سازمان FDA استفاده از افدرین را ممنوع کرده زیرا که عوارض جانبی جدی دارد.

بهار نارنج چگونه عمل می‌کند؟

سینفرین عملکرد مشابهی با افدرین دارد اما خطر آفرین نیست. سینفرین به کاهش اشتها و افزایش قابل ملاحظه چربی سوزی کمک می‌کند.

آیا بهار نارنج برای لاغری موثر است؟

پژوهش‌های کمی هستند که بر روی سینفرین مطالعه کرده باشند به همین خاطر نمی‌توان نتیجه گیری دقیقی داشت.

عوارض جانبی سینفرین

این ماده ممکن است اعتیار آور باشد یا مانند افدرین منجر به آسیب‌های قلبی شود.

آیا قرص ها و مکمل های لاغری بخوریم؟

برای شما ۱۲ قرص لاغری را بررسی کردیم که در پایان لازم است بگوییم کدام بهترین هستند:

  • کاهش وزن: گلوکومانان
  • افزایش چربی سوزی: کافئین و عصاره چای سبز

ما توصیه می‌کنیم که سبک غذایی سالمی انتخاب کنید و بر مبنای اصول به هدف‌تان برسید. قرص های لاغری را می‌توان بی‌تاثیر دانست و کمکی به لاغری شما نمی‌کنند. شاید کمی متابولیسم را بالا ببرند یا به آب کردن چربی ها کمک کنند اما پایدار نیست.

کاهش کربوهیدرات‌ها و افزایش مصرف پروتئین از بهترین روش‌ها برای لاغر شدن است و از هزاران قرص لاغری بیشتر به شما کمک می‌کند.

احتمالا سوال شما این است که چه رژیمی بگیریم تا چربی آب کنیم و لاغر بشیم؟ در حال حاضر رژیم لوکارب و کتوژنیک بهترین انتخاب‌ها هستند.

منبع: Healthline

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=”آیا می خواهید لاغر شوید؟” txt_align=”center” style=”outline” color=”juicy-pink” add_button=”bottom” btn_title=”می خواهم لاغر شوم” btn_style=”gradient-custom” btn_gradient_custom_color_1=”#f93877″ btn_gradient_custom_color_2=”#ebc12d” btn_shape=”rounded” btn_align=”center” btn_link=”url:https%3A%2F%2Frejimeto.com%2Fproduct%2Flow-carb-diet%2F|||”]

اگر شما هم می خواهید با انجام رژیم لوکارب و به راحتی کاهش وزن ۵، ۱۰ و حتی ۲۰ کیلوگرمی داشته باشید و همچنین سختی و گرسنگی نکشید، دکمه زیر را فشار دهید.

[/vc_cta][/vc_column][/vc_row]

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی

احتمالا به دردتان می‌خورد

راهکارهای بسیار ساده و راحت که دیگر به سراغ رژیم‌های آسیب زننده و کم خوری نروید

این دوره به گونه‌ای طراحی شده است که با سفره غذا و ذائقه ما ایرانی‌ها هماهنگ باشد و همچنین به آسانی بتوانید برنامه غذایی را دنبال کنید

۱۵۹.۰۰۰ تومان

این دوره کاملا به صورت ایرانیزه شده هست تا به راحتی قابل انجام باشد. سازگار بودن وعده‌های غذایی با سلیقه ما ایرانی ها کاملا در نظر گرفته شده است

۱۵۹.۰۰۰ تومان

این دوره به صورتی طراحی شده تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانید بیشترین کاهش سایز را داشته باشید و لباس تنگ شده را مجدد سایز خود کنید

۱۸۹.۰۰۰ تومان

مطالب پربازدید

شما چه نظری دارید؟ برایمان بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *