رژیمتو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

۷ چربی سوز طبیعی و بدون عوارض

همه ما به دنبال بهترین چربی سوز طبیعی و بدون عوارض هستیم که می‌خواهیم به شکل جادویی تمام چربی‌های ما را آب کند. خوشبختانه در اطراف ما چربی سوزهای طبیعی وجود دارد که کار ما را برای آب کردن چربی‌های شکم آسان می‌کنند.

همین اول به شما بگوییم که اگر شما رژیم غذایی مناسب و تحرک کافی نداشته باشید بهترین چربی سوز دنیا هم کاری برای شما نخواهد کرد.

شاید باورش سخت باشد اما شما می‌توانید در مواد غذایی، ادویه‌ها، گیاهان، میوه‌ها و سبزیجات بهترین چربی سوز طبیعی را پیدا کنید. شرکت‌های تولید کننده، قرص و مکمل چربی سوز را به عنوان راهی معجزه آسا برای مشکل چاقی می‌دانند. اما در نظر بگیرید که چربی سوزها اغلب بی تاثیر هستند و حتی آسیب می‌رسانند.

چربی سوزها چگونه عمل می‌کنند؟

چربی سوزها به روش‌های متفاوتی باعث آب شدن چربی‌ها می‌شوند. برخی از آنها مانع از جذب چربی از غذای شما می‌شوند، برخی دیگر بر انسولین اثر می‌گذارند و باعث خارج شدن چربی از ذخایر می‌شوند و یک سری از چربی سوزها متابولیسم را بالا می‌برند.

از آنجایی که چربی سوزهای شیمیایی بدون شک عوارض جانبی برای ما خواهند داشت پس به سراغ چربی سوز طبیعی می‌رویم تا هم خیال ما راحت باشد هم چربی سوزی را تجربه کنیم.

بهترین چربی سوز طبیعی

می‌خواهیم به شما ۸ مکمل چربی سوز طبیعی معرفی کنیم که توسط شواهد علمی اثبات شده برای سوزاندن چربی بیشتر موثر است.

۱. کافئین

چربی سوزی طبیعی با قهوه

کافئین یک چربی سوز طبیعی است که به طور معمول در قهوه، چای سبز و دانه کاکائو وجود دارد. همچنین کافئین به خاطر دلایل قابل قبولی از ترکیبات بسیار محبوب در مکمل های چربی سوز است.

کافئین به بالا بردن متابولیسم و سوزاندن چربی بیشتر کمک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند که کافئین متابولیسم را تا ۱۶ درصد برای مدت ۱ الی ۲ ساعت بالا می برد. (1)

علاوه بر این چندین پژوهش نشان می‌دهند که کافئین کمک کرده تا بدن مقدار بیشتری از چربی به عنوان سوخت استفاده کند. با این وجود این اثر در افراد چاق بسیار کمتر دیده شد و افرادی که تنها کمی دارای اضافه وزن بودند جواب گرفتند. در مطلب بهترین قرص های لاغری می‌توانید قرص‌هایی که توسط تحقیق‌های علمی بررسی شده را بشناسید.

متاسفانه مصرف زیاد کافئین باعث شده تا بدن به آن عادت کند و برای بهره بردن از فواید کافئین باید مقدار بیشتری دریافت کنید. با نوشیدن روزانه چند فنجان قهوه می‌توانید از فایده این نوشیدنی و چربی سوز شگفت انگیز برای سلامتی بهره مند شوید. همچنین کافئین به شما کمک می‌کند توان تمرینی بیشتری داشته باشید و در نتیجه بیشتر چربی بسوزانید.

۲. عصاره چای سبز

چربی سوزی با عصاره چای سبز

عصاره چای سبز همان شکل متراکم شده چای سبز می‌باشد. عصاره این چای حاوی تمام فواید پودر یا قرص چای سبز است. چای سبز سرشار از کافئین و پلی‌فنول اپی‌گالاکتچین‌گالات است که به عنوان یکی از بهترین چربی سوزهای طبیعی به شما کمک می‌کند.

کافئین و پلی‌فنول اپی‌گالاکتچین‌گالات مکمل یکدیگر هستند که با فرآیندی به نام گرمازایی باعث سوزانده شدن چربی ها می‌شوند. به عبارت ساده‌تر فرآیند گرمازایی، بدن کالری‌ها را برای تولید گرما می‌سوزاند.

به عنوان مثال تحلیل ۶ پژوهش نشان داد که مصرف ترکیب چای سبز و کافئین چربی سوزی را تا ۱۶ درصد نسبت به قرص دارونما بالا می برد. (2)

در پژوهش دیگر انجام شده دانشمندان به مقایسه اثرات پلاسیبو، کافئین و ترکیبی از عصاره چای سبز و کافئین بر چربی سوزی پرداختند. دانشمندان متوجه شدند که ترکیب چای سبز و کافئین ۶۵ کالری بیشتر در روز می سوزاند. همچنین کافئین به تنهایی ۸۰ کالری بیشتر از قرص دارونما سوزاند. یکی از راه‌ها برای افزایش چربی سوزی، بالا بردن سوخت و ساز بدن است که در این مطلب به آنها اشاره کرده‌ایم.

اگر می‌خواهید حداکثر فایده را عصاره چای سبز ببرید توصیه ما به شما مصرف ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم است. این مقدار فایده‌ای معادل با نوشیدن ۳ تا ۵ فنجان چای سبز می‌باشد.

۳. پودر پروتئین

بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید پروتئین برای چربی سوزی مهم است. مصرف بالای پروتئین جلوی اشتها را می‌گیرد و با افزایش متابولیسم به عنوان یکی از بهترین چربی سوزهای طبیعی عمل می‌کند.

در پژوهش انجام شده بر روی ۶۰ فرد چاق و دارای اضافه وزن مشخص گردید که رژیم پر پروتئین نسبت به رژیم با پروتئین متعادل ۲ برابر موثرتر برای چربی سوزی است.

همچنین پروتئین با افزایش سطح هورمون‌های سیری GLP-1 ،CCK و PYY و همچنین کاهش هورمون گرسنگی گرلین اشتهای شما را کم می‌کند. اگر بدانید که با متعادل سازی هورمون های چاقی و لاغری چقدر کار شما برای کاهش وزن آسان‌تر می‌شود حتما هورمون‌های خود را اصلاح خواهید کرد.

شما می‌توانید با خوردن مواد غذایی پروتئینی تمام پروتئین مورد نیاز بدن را تامین کنید اما افراد زیادی نمی‌توانند به مقدار کافی پروتئین بخورند. به همین خاطر پودرهای پروتئینی راهی آسان برای افزایش پروتئین دریافتی هستند. پودر پروتئین وی، کازئین، سویا، تخم مرغ و شاهدانه از انتخاب های در دسترس هستند. همیشه مکملی را انتخاب کنید که قند و افزودنی پایینی دارد مخصوصا اگر هدف شما کاهش وزن است.

به خاطر داشته باشید که همچنان کالری ها برای ما مهم هستند. مکمل های پروتئینی باید جایگزین میان وعده‌ها یا بخشی از وعده اصلی غذایی باشند. اگر برای تامین پروتئین کافی و مورد نیاز بدن با مشکل مواجه هستید روزانه ۱ تا ۲ اسکوپ پودر پروتئینی دریافت کنید. همچنین در مطلب غذاهای پروتئین دار به معرفی بهترین منابع پروتئینی پرداخته‌ایم.

۴. فیبر محلول

فیبر محلول چربی سوز است

فیبرها به دو گروه محلول و غیر محلول تقسیم می‌شوند. فیبر محلول در دستگاه گوارش آب به خود جذب می‌کند شکل ژل مانند به نام ویسکوز به خود می‌گیرد. حالا چرا می‌گوییم فیبر چربی سوز است؟

در پژوهش‌ها به اثبات رسیده که فیبر محلول با تحت کنترل گرفتن اشتها به چربی سوزی کمک می‌کند. فیبر محلول سطح هورمون‌های سیری مانند PYY و GLP-1 را افزایش می‌دهد و در طرف مقابل باعث کاهش هورمون گرسنگی گرلین می‌گردد. (3)

فیبر محلول سرعت حرکت مواد مغذی از معده به روده را کمتر می‌کند. با حرکت آهسته‌تر مواد غذایی بدن شما زمان بیشتری برای گوارش و جذب مواد مغذی دارد و در نتیجه شما برای مدت زمان بیشتری سیر می‌مانید. حتما برای شما هم سوال شده چی بخوریم که فیبر بالا داشته باشد و ما در مطلب مواد غذایی سرشار از فیبر به طور کامل توضیح داده‌ایم.

از منابع فیبر محلول می‌توان به دانه سیب، مرکبات، جو دو سر، توت فرنگی، برنج قهوه‌ای، عدس و لوبیا اشاره کرد. یکی دیگر از روش‌هایی که فیبر محلول به چربی سوزی کمک می‌کند کاهش تعداد کالری‌های جذب شده از مواد خوراکی است.

در یک پژوهش رژیم‌هایی با مقدار متفاوت چربی و فیبر داشتند. محققان متوجه شدند افرادی که فیبر بیشتری در رژیم خود داشتند چربی و کالری کمتری از رژیم خود جذب کردند.

اگرچه می‌توان تمام فیبر مورد نیاز را از طریق مواد غذایی به دست آورد اما این کار برای افراد زیادی مشکل است. در صورتی که شما هم جزو آن دسته از افراد هستید پس مکمل‌های فیبر مانند گلوکومانان یا پسیلیوم را در رژیم خود بگنجانید.

۵. یوهیم‌بین

یوهیم‌بین ماده‌ای است که از درختی در مرکز و غرب آفریقا به دست می‌آید. مصرف رایج این ماده برای تحریک قوای جنسی می‌باشد اما خاصیت چربی سوزی هم دارد. یوهیم‌بین با مسدود کردن گیرنده‌هایی به نام آلفا ۲ آندروژنیک به چربی سوزی کمک می‌کند. این گیرنده‌ها معمولا به آدرنالین چسبیده و اثرات این هورمون را سرکوب می‌کند. اما این ماده بدن را به سوزاندن چربی به عنوان منبع سوخت تشویق می‌کند.

از آنجایی که یوهیم‌بین گیرنده‌های گفته شده را مسدود می‌کند قادر به طولانی کردن اثرات آدرنالین بوده و چربی بیشتری برای استفاده به عنوان سوخت می‌شکند. پژوهش انجام شده بر روی ۲۰ بازیکن ممتاز فوتبال نشان داد که مصرف ۱۰ میلی گرم از یوهیم‌بین برای ۲ بار در روز به فوتبالیست‌ها کمک کرد تا تنها در ۳ هفته اول ۲.۲ درصد از چربی‌های بدن را آب کنند.

در نظر بگیرید که این فوتبالیست‌ها توده چربی بسیار پایینی داشتند، بنابراین کاهش ۲.۲ درصدی چربی بدن عدد بسیار قابل ملاحظه‌ای است. پس می توان گفت که این ماده چربی سوز خوبی است.

همچنین آزمایش‌های انجام شده بر روی حیوانات نشان داد که یوهیم بین به سرکوب اشتها کمک می‌کند. با در نظر گرفتن تمام یافته‌های به دست آمده نیاز به اطلاعات بیشتری داریم تا بتوان مکمل یوهیم بین را به عنوان یک چربی سوز طبیعی توصیه کرد.

به این خاطر که یوهیم بین سطح آدرنالین را بالا نگه می‌دارد ممکن است باعث به وجود آمدن برخی عوارض جانبی مانند سرگیجه، اضطراب، حمله های ناگهانی و فشار خون بالا می‌شود.

همچنین یوهیم بین با داروهای پزشکی فشار خون و افسردگی تداخل دارد. اگر از چنین داروهایی استفاده می‌کنید پس بهتر است که قبل از مصرف یوهیم بین با دکتر مشورت کنید.

۶. پلی‌فنول‌ها

پلی فنول ها

پلی فنول ها گروهی از مواد شیمیایی موجود در مواد غذایی به خصوص میوه و سبزیجات هستند. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که مواد غذایی سرشار از پلی‌فنول‌ها به کاهش وزن کمک می‌کنند.

پژوهش انجام شده نشان می‌دهد که رژیم غنی از پلی‌فنول‌ها با باکتری‌های روده که مسئول کاهش وزن هستند فعل و انفعال دارد. دیگر پژوهش‌ها هم نشان می‌دهند که مواد غذایی سرشار از پلی‌فنول‌ها مانند زردچوبه با کاهش وزن در ارتباط است. به عنوان مثال یک پژوهش دریافت که مکمل حاوی زردچوبه باعث کاهش وزن در افراد یا مبتلا به سندرم متابولیک می‌شود.

برخی مواد غذایی سرشار از پلی‌فنول‌ها:

 • سیب
 • گلابی
 • گریپ فروت
 • چای سبز
 • زردچوبه
 • اسفناج
 • کلم بروکلی

۷. پروبیوتیک ها

پروبیوتیک‌ها باکتری‌های زنده و مخمرهایی هستند که برای سلامت انسان مفید می‌باشند. مواد غذایی مانند ماست و غذاهای تخمیری مانند کیمچی، ساورکراوت و تمپه حاوی پروبیوتیک‌ها هستند. همچنین پروبیوتیک‌ها به صورت مکمل در دسترس ما قرار دارند.

دستگاه گوارش ما خانه میلیون‌ها باکتری است. تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف پروبیوتیک‌ها باعث تعادل میان باکتری‌های مفید و مضر روده می‌شود گوارش را بهبود می‌بخشد.

بسیاری از متخصصین سلامتی ادعا می‌کنند که باکتری‌های روده نقش مهمی در کاهش وزن و متابولیسم بر عهده دارند. با این حال پژوهش‌ها در این زمینه محدود هستند و باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد.

آیا باز هم چربی سوز طبیعی داریم؟

چندین مکمل دیگر هم هستند که به چربی سوزی کمک می‌کنند. با این حال هر یک عوارض جانبی دارند یا شواهد علمی آنها را تایید نکرده اند.

 • 5HTP: این ماده یک آمینواسید و پیش ماده هورمون سرتونین است. این آمینواسید با سرکوب اشتها و میل شدید به غذا در سوزاندن چربی‌ها به شما کمک می‌کند. 5HTP با داروهای افسردگی تداخل دارد.
 • سینفرین: این ماده به مقدار فراوانی در نارنج یافت می‌شود. برخی شواهد نشان می‌دهند که این ماده به چربی سوزی کمک می‌کند اما تعداد پژوهش های انجام شده به تعداد انگشتان دست هستند.
 • عصاره قهوه سبز: پژوهش‌ها نشان می‌دهند که عصاره قهوه سبز به کاهش وزن کمک می‌کند. با این حال پژوهش‌های انجام شده بر روی قهوه سبز حامی مالی از طرف شرکت های تولید کننده این مکمل‌ها داشته است. پس نمی‌توان حساب زیادی روی این پژوهش‌ها داشت.
 • سی ال ای (CLA): سی ال ای گروهی از اسیدهای چرب امگا ۶ است که منجر به چربی سوزی می شود. نتایج به دست آمده نشان می‌دهند که سی ال ای اثر چندانی ندارد.
 • ال کارنتین: این ماده یک آمینواسید است. برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که به کاهش وزن کمک می‌کند اما شواهد با یکدیگر در تناقض هستند.

عوارض جانبی مکمل چربی سوز

به راحتی می‌توان به انواع مکمل های چربی سوز دسترسی پیدا کرد. با این حال ادعاهایی که درباره مکمل‌ها می شود بیش از حد اغراق آمیز بوده و حتی به سلامتی شما صدمه وارد می‌کنند.

مکمل‌های کاهش دهنده وزن عوارض جانبی جدی مانند فشار خون بالا، سکته، حمله ناگهانی و حتی مرگ در پی دارند. از طرف دیگر شما می‌توانید مکمل‌های طبیعی گفته شده را که در بالا لیست شد به برنامه رژیم خود اضافه کنید.

هیچ چیز مانند رژیم غذایی سالم و تمرین منظم نخواهد بود.

جمع بندی

در پایان باید بگوییم که هیچی قرص جادوی وجود ندارد که مشکل اضافه وزن و چاقی را حل کند. چندین چربی سوز طبیعی که گفته شد به شما کمک می‌کند تا به همراه رژیم و ورزش منظم چربی بیشتری بسوزانید. در میان مکمل‌های گفته شده، چای سبز، کافئین و پودر پروتئینی موثرترین برای لاغری و چربی سوزی هستند.

منبع: Healthline Medicalnewstoday

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=”آیا شکم صاف می خواهید؟” txt_align=”center” style=”outline” color=”juicy-pink” add_button=”bottom” btn_title=”می خواهم شکم صاف داشته باشم” btn_style=”gradient-custom” btn_gradient_custom_color_1=”#f93877″ btn_gradient_custom_color_2=”#ebc12d” btn_shape=”rounded” btn_align=”center” btn_link=”url:https%3A%2F%2Frejimeto.com%2Fproduct%2Flose-fat-package%2F||target:%20_blank|”]آیا به دنبال روش کاملا علمی و بدون گرسنگی برای داشتن شکم صاف هستید؟ اگر به دنبال اصول چربی سوزی و لاغری سریع هستید پس دکمه زیر را فشار دهید.[/vc_cta][/vc_column][/vc_row]

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی

احتمالا به دردتان می‌خورد

راهکارهای بسیار ساده و راحت که دیگر به سراغ رژیم‌های آسیب زننده و کم خوری نروید

این دوره به گونه‌ای طراحی شده است که با سفره غذا و ذائقه ما ایرانی‌ها هماهنگ باشد و همچنین به آسانی بتوانید برنامه غذایی را دنبال کنید

۱۵۹.۰۰۰ تومان

این دوره کاملا به صورت ایرانیزه شده هست تا به راحتی قابل انجام باشد. سازگار بودن وعده‌های غذایی با سلیقه ما ایرانی ها کاملا در نظر گرفته شده است

۱۵۹.۰۰۰ تومان

این دوره به صورتی طراحی شده تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانید بیشترین کاهش سایز را داشته باشید و لباس تنگ شده را مجدد سایز خود کنید

۱۸۹.۰۰۰ تومان

مطالب پربازدید

شما چه نظری دارید؟ برایمان بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *