۷ چربی سوز طبیعی

چربی سوز طبیعی

چربی سوزها یکی از بحث برانگیزترین مکمل های موجود در فروشگاه ها داروخانه هستند. چربی سوزها به عنوان مکمل هایی توصیف می شوند که به افزایش متابولیسم، کاهش جذب چربی سوزاندن چربی به عنوان سوخت بدن کمک می کنند.

شرکت های تولید کننده، قرص و مکمل چربی سوز را به عنوان راهی معجزه آسا برای مشکل چاقی می دانند. اما در نظر بگیرید که چربی سوزها اغلب بی تاثیر هستند و حتی آسیب می رسانند.

می خواهیم به شما ۷ مکمل چربی سوز طبیعی معرفی کنیم که توسط شواهد علمی اثبات شده برای سوزاندن چربی بیشتر موثر است.

۱.کافئین

کافئین ماده ای است که به طور معمول در قهوه، چای سبز و دانه کاکائو وجود دارد. همچنین کافئین به خاطر دلایل قابل قبولی از ترکیبات بسیار محبوب در مکمل های چربی سوز است.

کافئین به بالا بردن متابولیسم و سوزاندن چربی بیشتر کمک می کند. تحقیقات نشان می دهند که کافئین متابولیسم را تا ۱۶ درصد برای مدت ۱ الی ۲ ساعت بالا می برد.

علاوه بر این چندین پژوهش نشان می دهند که کافئین کمک کرده تا بدن مقدار بیشتری از چربی به عنوان سوخت استفاده کند. با این وجود این اثر در افراد چاق بسیار کمتر دیده شد و در افراد نزدیک به وزن متناسب بیشتر بود.

متاسفانه مصرف زیاد کافئین باعث شده تا بدن به آن عادت کند و برای بهره بردن از فواید کافئین باید مقدار بیشتری دریافت کنید.

با نوشیدن روزانه چند فنجان قهوه می توانید از فایده این نوشیدنی شگفت انگیز برای سلامتی بهره مند شوید.

۲.عصاره چای سبز

چربی سوزی با عصاره چای سبز

عصاره چای سبز همان شکل متراکم شده چای سبز می باشد. عصاره این چای حاوی تمام فواید پودر یا قرص چای سبز است.

چای سبز سرشار از کافئین و پلی فنول اپی گالاکتچین گالات است که به شما در جربی سوزی کمک می کند.

کافئین و پلی فنول اپی گالاکتچین گالات مکمل یکدیگر هستند که با فرآیندی به نام گرمازایی باعث سوزانده شدن چربی ها می شوند. به عبارت ساده تر فرآیند گرمازایی، بدن کالری ها را برای تولید گرما می سوزاند.

به عنوان مثال تحلیل ۶ پژوهش نشان داد که مصرف ترکیب چای سبز و کافئین چربی سوزی را تا ۱۶ درصد نسبت به قرص پلاسیبو بالا می برد.

بیشتر بدانید
۵ قدم برای آب کردن چربی های شکم و پهلو

در پژوهش دیگر انجام شده دانشمندان به مقایسه اثرات پلاسیبو، کافئین و ترکیبی از عصاره چای سبز و کافئین بر چربی سوزی پرداختند. دانشمندان متوجه شدند که ترکیب چای سبز و کافئین ۶۵ کالری بیشتر در روز می سوزاند. همچنین کافئین به تنهایی ۸۰ کالری بیشتر از قرص پلاسیبو سوزاند.

اگر می خواهید حداکثر فایده را عصاره چای سبز ببرید توصیه ما به شما مصرف ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم است. این مقدار فایده ای معادل با نوشیدن ۳ تا ۵ فنجان چای سبز می باشد.

این مطلب را هم بخوانید ۱۴ روش چربی سوزی سریع

۳.پودر پروتئین

بیشتر از چیزی که فکر می کنید پروتئین برای چربی سوزی مهم است. مصرف بالای پروتئین جلوی اشتها را می گیرد و با افزایش متابولیسم به شما در چربی سوزی کمک می کند.

در پژوهش انجام شده بر روی ۶۰ فرد چاق و دارای اضافه وزن مشخص گردید که رژیم پر پروتئین نسبت به رژیم با پروتئین متعادل ۲ برابر موثرتر برای چربی سوزی است.

همچنین پروتئین با افزایش سطح هورمون های سیری GLP-1 ،CCK و PYY و همچنین کاهش هورمون گرسنگی گرلین اشتهای شما را کم می کند.

شما می توانید با خوردن مواد غذایی پروتئینی تمام پروتئین مورد نیاز بدن را تامین کنید اما افراد زیادی نمی توانند به مقدار کافی پروتئین بخورند. به همین خاطر پودرهای پروتئینی راهی آسان برای افزایش پروتئین دریافتی هستند.

پودر پروتئین وی، کازئین، سویا، تخم مرغ و شاهدانه از انتخاب های در دسترس هستند. همیشه مکملی را انتخاب کنید که قند و افزودنی پایینی دارد مخصوصا اگر هدف شما کاهش وزن است.

به خاطر داشته باشید که همچنان کالری ها برای ما مهم هستند. مکمل های پروتئینی باید جایگزین میان وعده ها یا بخشی از وعده اصلی غذایی باشند.

اگر برای تامین پروتئین کافی و مورد نیاز بدن با مشکل مواجه هستید روزانه ۱ تا ۲ اسکوپ پودر پروتئینی دریافت کنید.

۴.فیبر محلول

فیبر محلول چربی سوز است

فیبرها به دو گروه محلول و غیر محلول تقسیم می شوند. فیبر محلول در دستگاه گوارش آب به خود جذب می کند شکل ژل مانند به نام ویسکوز به خود می گیرد.

در پژوهش ها به اثبات رسیده که فیبر محلول با تحت کنترل گرفتن اشتها به چربی سوزی کمک می کند.

فیبر محلول سطح هورمون های سیری مانند PYY و GLP-1 را افزایش می دهد و در طرف مقابل باعث کاهش هورمون گرسنگی گرلین می گردد.

فیبر محلول سرعت حرکت مواد مغذی از معده به روده را کمتر می کند. با حرکت آهسته تر مواد غذایی بدن شما زمان بیشتری برای گوارش و جذب مواد مغذی دارد و در نتیجه شما برای مدت زمان بیشتری سیر می مانید.

بیشتر بدانید
برنامه لاغری سریع ۵ کیلوگرم در ۱هفته

از منابع فیبر محلول می توان به دانه سیب، مرکبات، جو دو سر، توت فرنگی، برنج قهوه ای، عدس و لوبیا اشاره کرد.

یکی دیگر از روش هایی که فیبر محلول به چربی سوزی کمک می کند کاهش تعداد کالری های جذب شده از مواد خوراکی است.

در یک پژوهش رژیم هایی با مقدار متفاوت چربی و فیبر داشتند. محققان متوجه شدند افرادی که فیبر بیشتری در رژیم خود داشتند چربی و کالری کمتری از رژیم خود جذب کردند.

اگرچه می توان تمام فیبر مورد نیاز را از طریق مواد غذایی به دست آورد اما این کار برای افراد زیادی مشکل است. در صورتی که شما هم جزو آن دسته از افراد هستید مکمل های فیبر مانند گلوکومانان یا پسیلیوم را در رژیم خود بگنجانید.

این مطلب را هم بخوانید رژیم فیبر بالا برای لاغری

۵.یوهیم بین

یوهیم بین ماده ای است که از درختی در مرکز و غرب آفریقا به دست می آید. مصرف رایج این ماده برای تحریک قوای جنسی می باشد اما خاصیت چربی سوزی هم دارد.

یوهیم بین با مسدود کردن گیرنده هایی به نام آلفا ۲ آندروژنیک کار خود را انجام می دهد. این گیرنده ها معمولا به آدرنالین چسبیده و اثرات این هورمون را سرکوب می کند. اما این ماده بدن را به سوزاندن چربی به عنوان منبع سوخت تشویق می کند.

از آنجایی که یوهیم بین گیرنده های گفته شده را مسدود می کند قادر به طولانی کردن اثرات آدرنالین بوده و چربی بیشتری برای استفاده به عنوان سوخت می شکند.

پژوهش انجام شده بر روی ۲۰ بازیکن ممتاز فوتبال نشان داد که مصرف ۱۰ میلی گرم از یوهیم بین برای ۲ بار در روز به فوتبالیست ها کمک کرد تا تنها در ۳ هفته اول ۲.۲ درصد از چربی های بدن را آب کنند.

در نظر بگیرید که این فوتبالیست ها توده چربی بسیار پایینی داشتند، بنابراین کاهش ۲.۲ درصدی چربی بدن عدد بسیار قابل ملاحظه ای است.

همچنین آزمایش های انجام شده بر روی حیوانات نشان داد که یوهیم بین به سرکوب اشتها کمک می کند.

با در نظر گرفتن تمام یافته های به دست آمده نیاز به اطلاعات بیشتری داریم تا بتوان مکمل یوهیم بین را به عنوان یک چربی سوز توصیه کرد.

به این خاطر که یوهیم بین سطح آدرنالین را بالا نگه می دارد ممکن است باعث به وجود آمدن برخی عوارض جانبی مانند سرگیجه، اضطراب، حمله های ناگهانی و فشار خون بالا می شود.

همچنین یوهیم بین با داروهای پزشکی فشار خون و افسردگی تداخل دارد. اگر از چنین داروهایی استفاده می کنید پس بهتر است که قبل از مصرف یوهیم بین با دکتر مشورت کنید.

بیشتر بدانید
بهترین مواد غذایی برای صبحانه

۶.پلی فنول ها

پلی فنول ها

پلی فنول ها گروهی از مواد شیمیایی موجود در مواد غذایی به خصوص میوه و سبزیجات هستند. برخی تحقیقات نشان می دهند که مواد غذایی سرشار از پلی فنول ها به کاهش وزن کمک می کنند.

پژوهش انجام شده نشان می دهد که رژیم غنی از پلی فنول ها با باکتری های روده که مسئول کاهش وزن هستند فعل و انفعال دارد.

دیگر پژوهش ها هم نشان می دهند که مواد غذایی سرشار از پلی فنول ها مانند زردچوبه با کاهش وزن در ارتباط است. به عنوان مثال یک پژوهش دریافت که مکمل حاوی زردچوبه باعث کاهش وزن در افراد یا مبتلا به سندرم متابولیک می شود.

برخی مواد غذایی سرشار از پلی فنول ها:

 • سیب
 • گلابی
 • گریپ فروت
 • چای سبز
 • زردچوبه
 • اسفناج
 • کلم بروکلی

۷.پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها باکتری های زنده و مخمرهایی هستند که برای سلامت انسان مفید می باشند. مواد غذایی مانند ماست و غذاهای تخمیری مانند کیمچی، ساورکراوت و تمپه حاوی پروبیوتیک ها هستند. همچنین پروبیوتیک ها به صورت مکمل در دسترس ما قرار دارند.

دستگاه گوارش ما خانه میلیون ها باکتری ها است. تحقیقات نشان می دهند که مصرف پروبیوتیک ها باعث تعادل میان باکتری های مفید و مضر روده می شود گوارش را بهبود می بخشد.

بسیاری از متخصصین سلامتی ادعا می کنند که باکتری های روده نقش مهمی در کاهش وزن و متابولیسم بر عهده دارند. با این حال پژوهش ها در این زمینه محدود هستند و باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد.

دیگر مکمل های چربی سوز

چندین مکمل دیگر هم هستند که به چربی سوزی کمک می کنند. با این حال هر یک عوارض جانبی دارند یا شواهد علمی آنها را تایید نکرده اند.

 • 5HTP: این ماده یک آمینو اسید و پیش ماده هورمون سرتونین است. این آمینو اسید با سرکوب اشتها و میل شدید به غذا در سوزاندن چربی ها به شما کمک می کند. 5HTP با داروهای افسردگی تداخل دارد.
 • سینفرین: این ماده به مقدار فراوانی در نارنج یافت می شود. برخی شواهد نشان می دهند که این ماده به چربی سوزی کمک می کند اما تعداد پژوهش های انجام شده به تعداد انگشتان دست هستند.
 • عصاره قهوه سبز: پژوهش ها نشان می دهند که عصاره قهوه سبز به کاهش وزن کمک می کند. با این حال پژوهش های انجام شده بر روی قهوه سبز حامی مالی از طرف شرکت های تولید کننده این مکمل ها داشته است. پس نمی توان حساب زیادی روی این پژوهش ها داشت.
 • سی ال ای (CLA): سی ال ای گروهی از اسیدهای چرب امگا ۶ است که منجر به چربی سوزی می شود. نتایج به دست آمده نشان می دهند که این ماده اثرات ضعیفی دارد.
 • ال کارنتین: این ماده یک آمینو اسید است. برخی پژوهش ها نشان می دهند که به کاهش وزن کمک می کند اما شواهد با یکدیگر در نتاقض هستند.
بیشتر بدانید
۳۷ غذای کم کالری، بدون کالری و چربی سوز

این مطلب را هم بخوانید دلیل انباشته شدن چربی شکم و پهلو

خطرها و محدودیت مکمل های لاغری

به راحتی می توان به انواع مکمل های چربی سوز دسترسی پیدا کرد. با این حال ادعاهایی که درباره مکمل ها می شود بیش از حد اغراق آمیز بوده و حتی به سلامتی شما صدمه وارد می کنند.

مکمل های کاهش دهنده وزن عوارض جانبی جدی مانند فشار خون بالا، سکته، حمله ناگهانی و حتی مرگ در پی دارند.

از طرف دیگر شما می توانید مکمل های طبیعی گفته شده را که در بالا لیست شد به برنامه رژیم خود اضافه کنید.

هیچ چیز مانند رژیم غذایی سالم و تمرین منظم نخواهد بود.

حرف آخر

در پایان باید بگوییم که هیچی قرص جادوی وجود ندارد که مشکل اضافه وزن و چاقی را حل کند.

چندین راهکار طبیعی که گفته شد به شما کمک می کند تا به همراه رژیم و ورزش منظم چربی بیشتری بسوزانید.

در میان مکمل های گفته شده، چای سبز، کافئین و پودر پروتئینی موثر ترین برای لاغری و چربی سوزی هستند.

منبع: Healthline Medicalnewstoday

آیا شما هم می خواهید با غذا خوردن لاغر شوید؟

شاید شما هم رژیم داشته باشید اما از غذاهای تکراری خسته شده اید یا نمی دانید که در وعده های غذایی خود چه بخورید که هم رژیم را حفظ کرده باشید و احساس سیری پیدا کنید.

در کتابچه غذاهای کم کالری به شما آماده سازی غذاهای کم کالری را آموزش می دهیم تا علاوه بر رفع گرسنگی کالری کمی هم دریافت کرده باشید.

افراد زیادی با پختن دستورهای غذایی گفته شده در کتابچه توانسته اند به آسانی رژیم خود را دنبال کنند و تسلیم نشوند.

در این کتابچه چه می آموزید؟

۱۰۰ آشپزی کم کالری

تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن

چربی سوزی با اسموتی های خوشمزه

کتابچه غذاهای کم کالری

کتابچه غذاهای کم کالری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *