رژیمتو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آیا رژیم فستیگ لاغر کننده است؟

روش‌های مختلفی برای کاهش وزن وجود دارد. یکی از روش‌های لاغری که در سالیان اخیر بسیار محبوب شده رژیم فستینگ است. در این رژیم شما به طور منظم برای چند ساعت در روز غذا نمی‌خورید.

رژیم فستنیگ باعث می‌شود که کالری کمتری بخورید و هورمون‌های کنترل کننده وزن را بهبود دهید. روش‌های مختلفی برای انجام رژیم فستینگ وجود دارد که به ۳ مورد از پرطرفدارترین‌ها اشاره می‌کنیم:

  • ۱. روش ۱۶/۸: یک روش بسیار محبوب و آسان برای رژیم فستینگ حذف صبحانه و غذا خوردن برای ۸ ساعت در روز است. به طور مثال شما از ساعت ۱۲ ظهر تا ۸ شب تمام وعده‌های خود را دریافت می‌کنید. اگر به این روش علاقه دارید پس توصیه می‌کنیم تا مطلب فستینگ ۱۶/۸ را مطالعه کنید تا بتوانید به درستی این روش را انجام دهید.
  • ۲. روش ۲۴ ساعته: در این رژیم فستینگ شما برای ۱ یا ۲ بار در هفته ۲۴ ساعت چیزی نمی‌خورید. به طور مثال از شام امشب تا فردا شب.
  • ۳. رژیم ۵ به ۲: برای دو روز در هفته کالری دریافتی خود را به ۵۰۰ الی ۶۰۰ کالری می‌رسانید اما در پنج روز باقی مانده به صورت عادی غذا می‌خورید. اگر می‌خواهید این سبک پرطرفدار را انجام دهید پس راهنمای فستینگ ۵ به ۲ را بخوانید.

در صورتی که در روزها یا زمان‌های غیر فستینگ جبران روزهای روزه داری را نکنید این روش‌های فستینگ کالری دریافتی شما را کاهش می‌دهند و در نتیجه می‌توانید لاغر شوید و چربی‌های شکمی را آب کنید.

تاثیر رژیم فستینگ بر هورمون‌ها

تاثیر رژیم فستینگ بر هورمون ها

چربی‌های بدن روش ذخیره سازی انرژی یا همان کالری‌ها هستند. زمانی که غذا نمی‌خوریم چندین تغییر در بدن ما به وجود می‌آید که باعث می‌شود چربی‌های ذخیره شده بیشتر در دسترس قرار بگیرند.

تغییرات به وجود آمده در فعالیت سیستم عصبی و همچنین چندین هورمون ضروری هستند که به ما در لاغری کمک می‌کنند. حالا با هم ببینیم که در رژیم فستینگ چه تغییراتی در متابولیسم رخ می‌دهد:

  • انسولین: وقتی که غذا می‌خوریم سطح هورمون انسولین بالا می رود. با انجام رژیم فستینگ انسولین افت شدیدی پیدا می‌کند. سطح پایین هورمون انسولین روند چربی سوزی را سرعت می‌بخشد.
  • هورمون رشد: در زمانی که رژیم فستینگ انجام می‌دهید سطح هورمون رشد بسیار بالا می‌رود و این مقدار را می‌توان تا ۵ برابر بیشتر تخمین زد. هورمون رشد به عضله سازی و چربی سوزی کمک می‌کند. (2)
  • نورا اپی‌نفرین: سیستم عصبی نورا اپی‌نفرین را به سلول‌های چربی ارسال می‌کند و چربی‌ها را به اسیدهای چرب آزاد می‌شکند تا به عنوان انرژی سوزانده شوند.

همیشه شنیده ایم که ۵ یا ۶ وعده کوچک در طول روز داشته باشید تا بتوان لاغر شد اما رژیم فستینگ در واقع چربی سوزی را افزایش می دهد. پژوهش ها نشان داده اند که روزه داری برای ۴۷ ساعت متابولیسم را ۳.۶ تا ۱۴ درصد بالا می برد.

کاهش وزن و کالری با رژیم فستینگ

دلیل اصلی کاهش وزن با رژیم روزه داری کم شدن کالری ورودی است. اگر شما در زمان‌های غیر از فستینگ در دریافت کالری‌ها زیاده روی نکنید کالری کمتری وارد بدن می‌شود. همچنین با خواندن مطلب رژیم فستینگ چیست می‌توانید به طور کامل روش انجام این رژیم را یاد بگیرید.

بر طبق بررسی تحقیق‌های صورت گرفته، رژیم روزه داری به طرز چشمگیری وزن را کاهش می‌دهد. این تحقیق نشان داد که با رژیم فستنیگ ظرف مدت ۳ تا ۲۴ هفته ۳ تا ۸ درصد از وزن بدن کاهش می‌یابد. به عبارتی افراد گروه رژیم غیر از فستنیگ چیزی حدود ۲۵۰ گرم در هفته با رژیم روزه داری کم می‌کردند اما گروه رژیم فستینگ ۷۵۰ گرم در هفته کاهش وزن داشت.

همچنین سایز دور شکم افراد ۴ تا ۷ درصد کم شده بود که نشان از آب شدن چربی های شکم و پهلو است. نتایج به دست آمده تحسین برانگیز هستند و اثبات می‌کنند که رژیم فستینگ ابزار مفیدی برای کاهش وزن است. در مطلب آب کردن چربی دور شکم بهترین روش‌های از بین بردن این چربی‌ها را آورده‌ایم.

رژیم فستینگ تنها برای لاغری نیست و فایده‌های بسیار زیادی دارد. رژیم روزه داری برای سلامت متابولیسم، پیشگیری از بیماری‌های مزمن و افزایش طول عمر مفید است.

با وجودی که کالری شماری برای رژیم فستینگ نیازی نیست اما در مجموع کاهش وزن به دست آمده به خاطر کم شدن کالری دریافتی است. پژوهش‌هایی که رژیم کالری محدود را با رژیم روزه داری مقایسه کرده بودند تفاوتی در کاهش وزن پیدا نکردند.

رژیم روزه داری مانع از عضله سوزی می شود

یکی از بدترین عوارض جانبی رژیم گرفتن سوزانده شدن عضلات همانند چربی ها است. چندین پژوهش نشان داده اند که رژیم فستینگ علاوه بر چربی سوزی در عین حال عضلات شما را هم حفظ می کند.

در یک پژوهش رژیم کالری محدود مانند رژیم فستینگ کاهش وزن یکسانی داشتند اما گروه رژیم کالری محدود عضله سوزی هم تجربه کرد. در رژیم کالری محدود ۲۵ درصد از وزن کاسته شده به خاطر از دست رفتن توده عضلانی بود اما گروه روزه داری تنها ۱۰ درصد عضله سوزی تجربه کرد. (2)

رژیم فستینگ سالم غذا خوردن را آسان می کند

یکی از فایده‌های رژیم فستینگ سادگی انجام است. به عنوان مثال رژیم فستینگ ۱۶/۸ ساعت مشخصی برای غذا خوردن دارد و می‌توان زمان‌های مشخصی وعده‌ها را دریافت کرد.

به جای دریافت ۳ وعده در روز، تنها ۲ وعده دریافت می‌کنید و به طور خودکار کالری‌های دریافتی کمتر هم می شوند. البته به خاطر داشته باشید که در زمان های مجاز برای غذا خوردن به سبک سالم غذا بخورید.

چگونه با رژیم فستینگ لاغر شویم؟

برای اینکه بتوانید با رژیم روزه داری به وزن دلخواه خود برسید باید چند نکته را در نظر داشته باشید:

  • ۱. کیفیت غذا: حتی زمانی که رژیم فستینگ دارید غذایی که می‌خورید بسیار مهم است.
  • ۲. کالری ها: با این حال هنوز هم کالری‌ها وجود دارند و شمارش می‌شوند. تلاش کنید تا در زمان های غیر روزه داری به طرز سالم غذا بخورید و جبران زمانی فستینگ را انجام ندهید.
  • ۳. مداومت: مانند دیگر روش‌ها و رژیم های لاغری باید آن اصول را برای بلند مدت انجام دهید تا جواب بگیرید.
  • ۴. صبوری: برای اینکه بدن با رژیم فستینگ سازگار شود کمی زمان می‌برد. برای رژیم روزه داری خود برنامه ریزی کنید و صبور باشید تا به نتیجه برسید.

در اکثر رژیم های فستینگ توصیه می‌شود که تمرین قدرتی هم انجام دهید. اگر شما هم می‌خواهید که به طور همزمان چربی بسوزانید و عضلات خود را حفظ کنید پس تمرین قدرتی بسیار مهم است.

در شروع رژیم فستینگ کالری شماری خیلی مهم نیست. اگر شما در رژیم خود دچار توقف وزنی شدید حالا نوبت به شمارش کالری ها و دیگر روش های شکستن استپ وزنی می‌رسد.

جمع بندی

در پایان باید گفت که رژیم روزه داری ابزار مفیدی برای کاهش وزن است. با کم شدن کالری ورودی در رژیم فستینگ لاغری اتفاق می‌افتد اما فایده این سبک از زندگی تنها به لاغری محدود نمی‌شود و بر هورمون‌ها هم اثر می گذارد.

رژیم روزه داری شاید مناسب همه افراد نباشد اما برای افراد بسیار زیادی مفید است.

منبع: Healthline

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=”آیا شکم صاف می خواهید؟” txt_align=”center” style=”outline” color=”juicy-pink” add_button=”bottom” btn_title=”می خواهم شکم صاف داشته باشم” btn_style=”gradient-custom” btn_gradient_custom_color_1=”#f93877″ btn_gradient_custom_color_2=”#ebc12d” btn_shape=”rounded” btn_align=”center” btn_link=”url:https%3A%2F%2Frejimeto.com%2Fproduct%2Flose-fat-package%2F||target:%20_blank|”]آیا به دنبال روش کاملا علمی و بدون گرسنگی برای داشتن شکم صاف هستید؟ اگر به دنبال اصول چربی سوزی و لاغری سریع هستید پس دکمه زیر را فشار دهید.[/vc_cta][/vc_column][/vc_row]

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی

احتمالا به دردتان می‌خورد

راهکارهای بسیار ساده و راحت که دیگر به سراغ رژیم‌های آسیب زننده و کم خوری نروید

این دوره به گونه‌ای طراحی شده است که با سفره غذا و ذائقه ما ایرانی‌ها هماهنگ باشد و همچنین به آسانی بتوانید برنامه غذایی را دنبال کنید

۱۵۹.۰۰۰ تومان

این دوره کاملا به صورت ایرانیزه شده هست تا به راحتی قابل انجام باشد. سازگار بودن وعده‌های غذایی با سلیقه ما ایرانی ها کاملا در نظر گرفته شده است

۱۵۹.۰۰۰ تومان

این دوره به صورتی طراحی شده تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانید بیشترین کاهش سایز را داشته باشید و لباس تنگ شده را مجدد سایز خود کنید

۱۸۹.۰۰۰ تومان

مطالب پربازدید

شما چه نظری دارید؟ برایمان بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *