رژیم ۵:۲ و لاغری

رژیم روزه داری متناوب یکی از الگوهای غذا خوردن است که به طور منظم برای ساعت های مشخصی روزه داری می کنید. رژیم ۵:۲ یا پنج به دو در حال حاضر یکی از محبوب ترین روش های رژیم روزه داری است.

این رژیم توسط روزنامه نگار بریتانیایی مایکل موزلی به محبوبیت رسید. دلیل نام گرفتن رژیم ۵ به ۲ این است که شما برای پنج روز در هفته به صورت نرمال غذا می خورید و در دو روز باقی مانده از هفته کالری دریافتی را به ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری در روز می رسانید.

رژیم غذایی 5:2 بیشتر از اینکه یک رژیم باشد و به شما بگوید چی بخورید و چی نخورید یک سبک زندگی است. افراد بسیار زیادی دریافته اند که سبک غذایی ۵ به ۲ را بسیار آسان تر از رژیم های کالری محدود می توان دنبال کرد.

تمام مواردی که باید در مورد رژیم پنج به دو بدانید برای شما آورده ایم و در انتها متوجه خواهید شد که برای شما مناسب است یا خیر.

رژیم ۵:۲ چیست؟

رژیم ۵ به ۲
رژیم ۵ به ۲ بیشتر یک سبک زندگی است تا رژیم غذایی

در واقع توضیح این رژیم کار بسیار آسانی است. برای پنج روز در هفته شما به صورت عادی غذا می خورید و به محدود کردن کالری ها فکر نمی کنید. سپس برای دو روز باقی مانده شما کالری دریافتی خود را به ۱/۴ مقدار مورد نیاز روزانه خود می رسانید. این میزان برای خانم‌ ها ۵۰۰ کالری و آقایان ۶۰۰ کالری در روز می باشد.

شما می توانید هر دو روزی را که ترجیح می دهید انتخاب کنید. یک راه رایج برای برنامه ریزی روزهای روزه داری شنبه و یکشنبه می باشند چرا که آخر هفته را پشت سر گذاشته اید. در این روزها شما ۲ یا ۳ وعده غذایی کوچک میل کرده و سپس برای روزهای باقی مانده به صورت عادی غذا می خورید.

لازم به ذکر است که منظور ما از عادی غذا خوردن این نیست که می‌ توانید هر چیزی بخورید. اگر شما در مصرف کربوهیدرات ها، مواد غذایی بی ارزش و دیگر موارد زیاده روی کنید نه تنها لاغر نمی شوید بلکه وزن شما افزایش پیدا خواهد کرد.

فایده های رژیم روزه داری

پژوهش های کمی به طور ویژه درباره رژیم ۵:۲ صورت گرفته اند. با این حال مطالعات زیادی بر روی رژیم روزه داری انجام شده که نتایج تحسین برانگیزی به دنبال داشته است.

به نظر می رسد یک فایده مهم این سبک از غذا خوردن آسان بودن انجام آن نسبت به رژیم های دنباله دار با کالری محدود می باشد. همچنین مطالعات بسیار زیادی نشان داده اند انجام انواع رژیم های روزه داری به طور قابل ملاحظه‌ ای سطح انسولین را کاهش می دهد. (1)

یک پژوهش نشان داد که رژیم 5:2 باعث کاهش وزنی مشابه رژیم های با کالری محدود می شود. علاوه بر این رژیم 5:2 در کاهش سطح انسولین بسیار موثر بوده و باعث بهبود حساسیت آن می گردد.

چندین مطالعه به بررسی اثرات رژیم روزه داری یک روز در میان بر سلامتی پرداختند. این رژیم بسیار مشابه با رژیم 5:2 می باشد. رژیم 4:3 به کاهش مقاومت انسولین، آسم، آلرژی‌ های فصلی، آریتمی قلب، گرگرفتگی های زمان یائسگی و دیگر موارد منجر می شود. تحقیق انجام شده بر روی افراد دارای وزن نرمال و اضافه وزن نشان داد که در گروه رژیم 4:3 بهبودی های بیشتری حاصل شد اما در دیگر گروه که به صورت نرمال غذا خورده بودند به این صورت نبود.

بعد از انجام ۱۲ هفته مطالعه گروه رژیم روزه داری به نتایج زیر دست پیدا کرد:

 • بیشتر از ۵ کیلوگرم کاهش وزن بدن
 • کاهش ۳.۵ کیلوگرمی توده چربی بدون تغییر در توده عضلانی
 • کاهش سطح تری گلیسیرید خون تا ۲۰ درصد
 • افزایش اندازه تکه های ال دی ال کلسترول که اتفاق خوبی است
 • کاهش سطح CRP که یکی از نشانه های مهم التهاب است
 • کاهش سطح لپتین تا ۴۰ درصد

بیشتر بدانید راهنمای کامل رژیم روزه داری

رژیم پنج به دو و کاهش وزن

رژیم روزه داری لاغر کننده است
یکی از راهکارهای موثر برای لاغری رژیم ۵:۲ است

اگر می خواهید کاهش وزن داشته باشید رژیم 5:2 بسیار موثر است اما در صورتی که به درستی انجام شود. دلیل اصلی کاهش وزن در این رژیم الگوی غذا خوردن بوده که به دریافت کالری کمتر کمک می کند. بنابراین بسیار مهم است که محدود بودن دریافت کالری در روزهای روزه داری را با خوردن غذای بیشتر در روزهای عادی جبران نکنید.

اگر در رژیم روزه داری یا رژیم با کالری محدود تعداد کالری‌ های دریافتی یکسان باشند شما کاهش وزن بیشتری با استفاده از رژیم روزه داری پیدا نخواهید کرد. مطالعات انجام شده درباره اثر رژیم 5:2 بر وزن بسیار امیدوارکننده بوده است.

بررسی اخیر نشان می دهد که این رژیم منجر به کاهش وزن ۳ تا ۸ درصدی در طی ۳ تا ۲۴ هفته می شود. در همین مطالعه مشخص شد که شرکت کنندگان ۴ تا ۷ درصد در ناحیه شکم و پهلو کاهش سایز داشتند بدان معنا که مقدار زیادی از چربی‌ های مضر شکم و پهلو را آب کرده بودند.

هنگامی که رژیم روزه داری را با رژیم های کالری محدود مقایسه کنیم در می یابیم که رژیم روزه داری باعث ریزش عضلانی بسیار پایینی می گردد. حتی می‌ توان گفت انجام رژیم روزه داری به همراه تمرین هایی مانند تمرینات قدرتی و مقاومتی برای کاهش وزن بسیار موثرتر خواهد بود.

روش غذا خوردن در روزهای روزه داری

قانونی برای زمان غذا خوردن و چه چیزی خوردن وجود ندارد. برخی افراد با شروع روز و داشتن یک صبحانه کوچک بهترین عملکرد را خواهند داشت در حالی که برخی دیگر با دیرتر غذا خوردن راحت تر هستند. به طور کل دو الگو برای دنبال کردن در اختیار داریم:

 • سه وعده غذایی کوچک: معمولا صبحانه، ناهار و شام.
 • دو وعده غذایی نسبتا بزرگ: تنها ناهار و شام.

از آنجایی که کالری دریافتی برای آقایان بین ۶۰۰ و برای خانمها به ۵۰۰ کالری محدود شده است پس تلاش کنید تا کالری‌ های خود را هوشمندانه خرج کنید.

رژیم 5:2 سوپ

بر روی مواد مغذی با فیبر و پروتئین بالا تمرکز کنید زیرا که بدون دریافت کالری بالا باعث احساس سیری شما می شوند. سوپ ها انتخاب خوبی برای روزهای روزه داری می باشند. مطالعات انجام شده نشان می دهند که باعث ایجاد احساس سیری بیشتری نسبت به دیگر غذاها با همین تعداد کالری می شوند.

در اینجا چند مثال ساده برای مواد غذایی مناسب جهت روزهای روزه داری آورده ایم:

 • مقدار زیادی سبزیجات
 • ماست طبیعی به همراه توت ها
 • تخم مرغ آب پز
 • ماهی یا گوشت بدون چربی گریل شده
 • گل کلم
 • انواع سوپ مانند سوپ گوجه فرنگی، سوپ سبزیجات یا سوپ گل کلم
 • قهوه تلخ
 • چای
 • آب

راه به خصوص یا صحیحی برای سبک غذا خوردن در روزهای روزه داری وجود ندارد. شما باید چند بار به آزمون و خطا بپردازید تا ببینید چگونه باید این رژیم را انجام دهید.

بیشتر بدانید بهترین مواد خوراکی با فیبر بالا

با احساس سختی و گرسنگی غیر قابل کنترل چه کنیم؟

در طی اولین روزهای انجام این رژیم ممکن است گرسنگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. این گرسنگی ممکن است با احساس ضعف بیشتری نسبت به حالت نرمال باشد. با این حال این گرسنگی به وجود آمده خیلی سریع مرتفع خواهد شد به خصوص که اگر خودتان را با کار درگیر کنید.

علاوه بر این اغلب افراد متوجه می شوند که روزهای روزه داری بعد از چندین بار تکرار کار آسانی است. اگر به انجام روزه‌ داری عادت ندارید بهتر است که در طی چند بار اول روزهای روزه داری یک میان وعده سبک داشته باشید تا دچار بیماری یا احساس ضعف نشوید.

اما در صورتی که به طور مداوم احساس ضعف یا بیماری در طی روزهای روزه داری تکرار شد انجام این کار را متوقف کرده و با دکتر مشورت کنید. رژیم روزه داری برای همه مناسب نیست و برخی افراد قادر به انجام آن نخواهند بود.

چه کسانی باید از رژیم 5:2 یا روزه داری دوری کنند؟

اگرچه رژیم روزه داری برای سلامتی کاملاً بی خطر است اما برای همه مناسب نیست. برخی افراد باید به طور کامل از روزه داری و محدود کردن مواد خوراکی اجتناب کنند.

 • افرادی که تاریخچه اختلالات غذا خوردن دارند.
 • افرادی که اغلب تجربه افت قند خون دارند.
 • خانم های حامله، نوجوانان، کودکان و افرادی که دیابت نوع ۱ دارند.
 • افراد دچار سوء تغذیه ، افراد دارای کمتر از وزن نرمال یا آنهایی که کمبود مواد مغذی دارند.
 • خانم هایی که در تلاش برای حامله شدن هستند.

بنابراین رژیم روزه داری برای آقایان بیشتر از خانم‌ ها مفید خواهد بود. برخی خانم ها گزارش دادند که چرخه قاعدگی آنها در حین انجام رژیم روزه‌ داری متوقف شده است. اما بعد از بازگشت به روزهای آتی غذا خوردن این مشکل نیز برطرف گردیده است.

حرف پایانی درباره رژیم ۵:۲

رژیم ۵:۲ یا پنج به دو یک روش آسان و موثر برای کاهش وزن و بهبود سلامت متابولیسم است. افراد زیادی دریافتند که استفاده از این رژیم بسیار آسان تر از رژیم های با کالری محدود است. در پایان می توان گفت که اگر به دنبال بهبود سلامتی هستید رژیم 5:2 را حتما امتحان کنید.

لطفا مطلب بعدی را هم بخوانید چگونه بدون کالری شماری لاغر شویم

منبع:‌ Healthline

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *