رژیمتو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

۱۲ توصیه اشتباه برای لاغری

در سطح اینترنت هزاران توصیه درباره کاهش وزن وجود دارد. اکثر توصیه هایی که برای کاهش وزن با آنها مواجه می شوید یا ثابت نشده اند یا به اثبات رسیده که تاثیری ندارند و حتی اشتباه هستند.

از میان توصیه های بیشمار که اطراف شما را احاطه کرده اند ۱۲ توصیه اشتباه برای لاغری را برای شما عنوان می کنیم که هیچ گونه پایه علمی ندارند و تنها سوءتفاهم هستند.

۱. تمام کالری ها برابر هستند

کالری واحد اندازه گیری انرژی است. تمام کالری ها مقدار انرژی یکسانی دارند. این بدان معنا نیست که منابع تمام کالری ها اثر یکسانی بر وزن می گذارند.

مواد غذایی مختلف روش جداگانه ای برای سوخت و ساز دارند و اثرشان بر گرسنگی و هورمون های تنظیم کننده وزن متفاوت است. به عنوان مثال کالری های پروتئين با کالری های چربی و کربوهیدرات یکسان نیستند.

مصرف پروتئین بیشتر به جای چربی و کربوهیدرات متابولیسم شما را به میزان بیشتری بالا می برد و اشتها کاهش می یابد. علاوه بر این هورمون های تنظیم کننده وزن هم تا اندازه ای تنظیم می شوند. (1)

کالری های به دست آمده از مواد غذایی کامل مانند میوه ها باعث به وجود آمدن احساس سیری بیشتری نسبت به کالری های به دست آمده از مواد غذایی تصفیه شده مانند آبنبات است.

۲. کاهش وزن یک روند خطی است

بر خلاف چیزی که بعضی افراد فکر می کنند، لاغر شدن معمولا یک فرآیند خطی نیست. برخی روزها و هفته ها شما وزن کم می کنید اما ممکن است برخی روزها کمی وزن تان بالا برود.

اگر کمی وزن شما بالا رفت جای نگرانی نیست. نوسان در وزن امری طبیعی است و نگران نباشید. به طور مثال ممکن است به هنگام روی ترازو رفتن مقداری غذا در دستگاه گوارش شما باشد یا احتباس آب داشته باشید.

نوسان در وزن میان خانم ها بیشتر شایع است زیرا که در دوران قاعدگی احتباس آب ممکن است بیشتر شود. تا زمانی که شما به طور میانگین در مسیر کاهش وزن باشید نوسان مهم نیست و جواب خواهید گرفت.

۳. مکمل های لاغری به کاهش وزن کمک می کنند

شرکت های بسیار زیادی در زمینه مکمل های لاغری فعالیت می کنند. چنین مکمل هایی ادعا می کنند که محصولات آنها تاثیر زیادی دارند اما در پژوهش ها اثبات شده که اثر ناچیزی دارند.

دلیل اصلی که مکمل های لاغری در برخی افراد جواب می دهد اثر دارونمایی است. معمولا افراد در دام روش های بازاریابی می افتند و برای کمک دست به دامن مکمل ها می شوند. شاید بتوان گفت که مکمل ها دلیلی می شوند که افراد آگاهانه تر غذا بخورند.

۴. چاقی به انگیزه بستگی دارد

این عبارت که “کاهش وزن تنها انگیزه می خواد” کاملا اشتباه است. چاقی یک اختلال بسیار پیچیده است که چندین فاکتور در آن دخیل هستند.

چندین متغیر ژنتیکی و وضیعت های پزشکی مانند کم کاری تیروئید، سندرم تخمدان پلی کیستیک و افسردگی خطر چاقی را افزایش می دهند. (2)

همچنین بدن ما روش های بیولوژیکی و هورمونی زیادی برای تنظیم وزن دارد. هورمون ها و بیولوژیک در افراد دارای اضافه وزن دچار اختلال شده و کار سخت تری برای کم کردن وزن و حفظ آن دارند.

به طور مثال مقاوم شدن نسبت به هورمون لپتین یکی از دلایل اصلی چاقی است. کار هورمون لپتین ارسال سیگنال به مغز و اعلام ذخیره شدن چربی به مقدار کافی است. زمانی که بدن به هورمون لپتین مقاوم می شود مغز ما فکر می کند که گرسنه هستیم.

داشتن انگیزه بالا و آگاهانه کم غذا خوردن برای مقابله با مقاومت لپتین کاری بسیار سخت است. البته منظور ما این نیست که باید سرنوشت ژنتیکی را پذیرفت. هنوز هم می توان لاغر شد اما شاید برای برخی افراد کاری مشکل تر باشد.

۵. کمتر بخورید و بیشتر تحرک داشته باشید

چربی های بدن به صورت انرژی ذخیره شده اند. برای چربی سوزی باید کالری سوزانده شده بیشتر از کالری ورودی باشد. منطقی به نظر می رسد که کمتر خوردن و تحرک بیشتر باعث لاغری می شود.

اغلب افرادی که این توصیه را دنبال می کنند حتی با کاهش وزن دوباره با افزایش وزن رو به رو می شوند. دلیل بازگشت وزن به حالت سابق فاکتورهای ذهنی و بیوشیمی هستند.

تغییرات پایدار و اصولی و رفتارهای صحیح به همراه رژیم سالم و ورزش کردن برای کاهش وزن باید با یکدیگر همراه شوند. محدود کردن وعده های غذایی و فعالیت فیزیکی بیشتر کافی نیستند.

اگر به فردی که مشکل چاقی دارد توصیه کنیم که کمتر بخور و بیشتر تحرک داشته باش مانند این است که به فرد مبتلا به افسردگی بگوییم شاد باش یا به یک فرد الکلی بگوییم کمتر نوشیدنی الکلی بخور. اینکه بدانیم چقدر کالری بخوریم عامل بسیار مهمی برای رسیدن به وزن دلخواه است.

۶. کربوهیدرات ها شما را چاق می کنند

رژیم های کم کربوهیدرات یا لوکارب به منظور کاهش وزن استفاده می شوند. در موارد زیادی با رژیم کم کربوهیدرات بدون محدود کردن کالری هم کاهش وزن رخ می دهد. تا مادامی که شما کربوهیدرات را پایین نگه دارید و پروتئین بالایی بخورید وزن کم می کنید.

در حالی که رژیم لوکارب به لاغری کمک می کند اما بدان معنا نیست که کربوهیدرات ها عامل افزایش وزن هستند. فراگیر شدن چاقی در دهه ۸۰ میلادی شروع شد اما انسان ها از زمان های بسیار دور کربوهیدرات می خوردند. در حقیقت مواد خوراکی کامل کربوهیدرات بالایی دارند و سالم هم هستند.

از طرف دیگر کربوهیدرات های تصفیه شده مانند قند و غلات به طور قطع باعث چاقی می شوند.

۷. چربی شما را چاق می کند

هر گرم چربی ۹ کالری دارد ولی هر گرم کربوهیدرات و پروتئین ۴ گرم کالری دارند. چربی تراکم کالری بالایی داشته و در مواد خوراکی کم ارزش وجود دارد. اگر کالری دریافتی شما در یک دامنه سالم باشد چربی شما را چاق نخواهد کرد.

علاوه بر این تحقیقات نشان داده اند رژیم های با چربی بالا و کربوهیدرات پایین باعث لاغری می شوند. در صورتی که رژیم شما مقدار بالایی از مواد غذایی کم ارزش و ناسالم باشد به طور قطع چاق می شوید.

بهتر است بدانید بدن ما به چربی های سالم برای عملکرد صحیح نیاز دارد.

۸. خوردن صبحانه برای کاهش وزن ضروری است

مطالعه های انجام شده نشان داده اند افرادی که صبحانه نمی خورند وزن بیشتری نسبت به افرادی دارند که صبحانه میل می کنند.

شاید بتوان گفت افرادی که صبحانه می خورند احتمالا عادت های سبک زندگی سالم تری دارند. یک پژوهش انجام شده به مدت ۴ ماه عادات صبحانه افراد مقایسه کرد. در پایان تفاوتی میان وزن افرادی که صبحانه می خوردند و کسانی که صبحانه را حذف می کردند وجود نداشت. (3)

این توصیه که خوردن صبحانه متابولیسم را بالا می برد یا خوردن چند وعده کوچک در روز به کالری سوزی بیشتر در طول روز کمک می کند شایعه هایی بیش نیستند.

بهترین کار غذا خوردن به هنگام گرسنگی و دست کشیدن از غذا به هنگام سیری است. اگر دوست داشتید صبحانه بخورید اما انتظار نداشته باشید که تاثیر چشمگیری بر وزن شما داشته باشد.

۹. فست فودها همیشه چاق کننده هستند

همه فست فودها ناسالم نیستند. در سالیان اخیر آگاهی افراد نسبت به سلامتی افزایش پیدا کرده است و فست فودهای بسیار زیادی انتخاب های سالمی هم اضافه کرده اند.

۱۰. رژیم های لاغری موثر هستند

بسیاری از تهیه کنندگان رژیم های لاغری می خواهند که شما باور کنید رژیم شان شما را به وزن دلخواه می رساند. پژوهش ها نشان داده اند که رژیم گرفتن در طولانی مدت به ندرت تاثیر می گذارد. لازم به ذکر است که ۸۵ درصد از رژیم گیرندگان بعد از گذشت تقریبا یک سال به وزن سابق خود باز می گردند.

همچنین پژوهش ها نشان داده اند افرادی که رژیم می گیرند در آینده افزایش وزن پیدا می کنند. بنابراین رژیمی که دنبال می کنید به شما نشان می دهد که در ادامه وزن کم می کنید یا اضافه.

حقیقت اینجاست که شاید رژیم گرفتن نباید رویکرد شما باشد. به جای آن هدف خود را بر تغییرهای دائمی سبک زندگی و سالم زندگی کردن و شاد بودن بگذارید.

افزایش فعالیت جسمانی روزانه، سالم غذا خوردن و خوب خوابیدن به طور خودکار و طبیعی شما را لاغر می کند.

۱۱. افراد چاق سبک غذایی ناسالم و افراد لاغر سبک زندگی سالم دارند

اینکه چاقی خطر چندین بیماری مزمن مانند دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و سرطان را بالا می برد حقیقت است. اما افراد چاقی هم هستند که از نظر متابولیکی سالم می باشند و افراد لاغری زیادی هم مبتلا به بیماری های مزمن می باشند.

محل تجمع چربی ها مسئله بسیار مهم تری است. اگر در ناحیه شکم و پهلو چربی زیادی دارید پس خطر بیماری های متابولیکی در شما بسیار بیشتر است.

۱۲. مواد غذایی رژیم به لاغری کمک می کنند

بسیاری از مواد غذایی ناسالم به عنوان مواد غذایی سالم در مارکت ها وجود دارند. از چنین مواد غذایی می توان به محصولات کم چرب، ‌بدون چربی و همچنین فرآوری شده و نوشیدنی های حاوی قند بالا اشاره کرد.

شما باید به مواد غذایی بسته بندی شده و بخصوص فرآوری شده که ادعای سالم بودن دارند شک کنید. این برچسب ها تنها نقش فریبنده دارند.

جمع بندی

اگر به دنبال لاغر شدن هستید از شایعه های گفته شده تا جای ممکن دوری کنید. شاید شما هم به چندتا از موارد گفته شده باور داشته باشید اما توسط علم رد شده اند.

شما هم از توصیه های اشتباهی که شنیدید برای ما نظر بگذارید.

منبع: Healthline

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=”آیا شکم صاف می خواهید؟” txt_align=”center” style=”outline” color=”juicy-pink” add_button=”bottom” btn_title=”می خواهم شکم صاف داشته باشم” btn_style=”gradient-custom” btn_gradient_custom_color_1=”#f93877″ btn_gradient_custom_color_2=”#ebc12d” btn_shape=”rounded” btn_align=”center” btn_link=”url:https%3A%2F%2Frejimeto.com%2Fproduct%2Flose-fat-package%2F||target:%20_blank|”]آیا به دنبال روش کاملا علمی و بدون گرسنگی برای داشتن شکم صاف هستید؟ اگر به دنبال اصول چربی سوزی و لاغری سریع هستید پس دکمه زیر را فشار دهید.[/vc_cta][/vc_column][/vc_row]

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی

احتمالا به دردتان می‌خورد

راهکارهای بسیار ساده و راحت که دیگر به سراغ رژیم‌های آسیب زننده و کم خوری نروید

این دوره به گونه‌ای طراحی شده است که با سفره غذا و ذائقه ما ایرانی‌ها هماهنگ باشد و همچنین به آسانی بتوانید برنامه غذایی را دنبال کنید

۱۵۹.۰۰۰ تومان

این دوره کاملا به صورت ایرانیزه شده هست تا به راحتی قابل انجام باشد. سازگار بودن وعده‌های غذایی با سلیقه ما ایرانی ها کاملا در نظر گرفته شده است

۱۵۹.۰۰۰ تومان

این دوره به صورتی طراحی شده تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانید بیشترین کاهش سایز را داشته باشید و لباس تنگ شده را مجدد سایز خود کنید

۱۸۹.۰۰۰ تومان

مطالب پربازدید

شما چه نظری دارید؟ برایمان بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *