رژیم دتاکس چیست؟

رژیم دتاکس

رژیم دتاکس یا سم زدا بیشتر از همیشه محبوب شده است. رژیم های سم زدا ادعا می کنند که خون شما را تمیز کرده و سم های مضر را از بدن شما پاک می کنند.

با این حال کاملا واضح نیست که چگونه رژیم دیتاکس انجام می شود یا دقیقا چه ترکیباتی را برای سم زدایی باید استفاده کرد.

رژیم دتاکس را به طور کامل و با تمام جزئیات برای شما آورده ایم.

رژیم دتاکس چیست؟

رژیم دیتاکس چیست

رژیم دتاکس با نام های مختلفی مانند سم زدا و دیتاکس شناخته می شود. معمولا رژیم سم زدا یک برنامه خوراکی کوتاه مدت است که برای سم زدایی از بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

رژیم های دیتاکس متداول شامل زمان هایی از فستینگ به همراه مصرف میوه،‌ سبزیجات، آب میوه و آب است. همچنین رژیم های سم زدا شامل گیاهان،‌ چای ها، مکمل ها و تنقیه هستند.

گفته می شود که رژیم های سم زدا:

 • با انجام فستینگ (روزه داری) به ارگان های بدن استراحت می دهد.
 • کبد شما را برای دفع سموم تحریک می کند.
 • سم زدایی را از طریق مدفوع، ادرار و عرق کردن بیشتر می شود.
 • باعث بهبود گردش خون می شود.
 • برای بدن مواد مغذی فراهم می کند.

به این خاطر که ما در معرض مواد شیمیایی محیطی قرار گرفته ایم و اینکه رژیم غذایی ما برخی از سموم را در خود دارد به همین خاطر توصیه می شود که رژیم دیتاکس را انجام داد. آلودگی ها، مواد شیمیایی مصنوعی، فلزات سنگین و دیگر ترکیبات مضر باعث می شود که به چنین رژیمی نیاز پیدا کنیم.

رژیم های دتاکس ادعا می کنند که به دیگر جنبه های سلامتی مانند چاقی، مشکلات گوارشی، بیماری های خود ایمنی، التهاب، حساسیت ها، نفخ و خستگی مزمن کمک می کند. (1)

در حالی که رژیم سم زدا چنین فایده هایی می تواند داشته باشد اما مطالعات زیادی در این زمینه انجام نشده و کاستی هایی وجود دارد.

روش های دیتاکس

به صورت های مختلفی می توان رژیم دتاکس را انجام داد. از انجام فستینگ گرفته تا وعده های غذایی ساده روش هایی برای سم زدایی هستند. اکثر رژیم های دیتاکس حداقل یکی از موارد زیر را در بر می گیرند:

 • ۱ تا ۳ روز فستینگ (روزه داری)
 • نوشیدن آب سبزیجات و میوه های تازه، اسموتی، آب و چای
 • نوشیدن مایعات مخصوص مانند آب نمک دار یا آب به همراه لیمو ترش تازه
 • حذف مواد غذایی حاوی فلزات سنگین، آلاینده ها و مواد حساسیت زا
 • استفاده از مکمل ها یا گیاهان
 • پرهیز از مواد غذایی حساسیت زا
 • استفاده از ملین ها، تمیز کننده های روده و تنقیه
 • ورزش منظم
 • حذف کامل الکل، قهوه، سیگار و قندهای تصفیه شده
بیشتر بدانید
آیا رژیم گروه خونی بگیریم؟

رژیم های سم زدا شدت و زمان متفاوتی دارند.

کدام سم ها حذف باید حذف شوند؟

کدام سم ها باید حذف شود

معمولا رژیم دتاکس به عنوان دفع کننده سموم خاص استفاده نمی شوند. مکانیسم عملکرد این رژیم به طور کامل مشخص نیست. در واقع شواهد بسیار کمی نشان می دهند که رژیم های سم زدا هرگونه سم را از بدن پاک می کنند.

علاوه بر این بدن ما از طریق کبد، مدفوع، ادرار و عرق کردن خودش را پاکسازی می کند. کبد ما مواد سمی را بی اثر می کند و سپس از آزاد شدن به جریان خون اطمینان پیدا می کند.

با وجودی که بدن سیستم سم زدایی خودش را دارد اما تعداد کمی از مواد شیمیایی و سموم هستند که به آسانی از طریق فرآیندهای بدنی دفع نمی شوند. آلاینده ‌های آلی دیرپا، فتالات، بیسفنول ای و فلزات سنگین از جمله موادی هستند که به سادگی از بدن خارج نمی شوند.

مواد گفته شده در بافت های چربی یا خون انباشته می شوند و زمان زیادی حتی سال ها طول می کشد تا بدن بتواند آنها را خارج کند. با این حال شواهد کمی نشان می دهند که رژیم های دتاکس می توانند هرگونه سمی را از بدن دفع کنند.

تاثیر رژیم دیتاکس

برخی از افراد گزارش داده اند که احساس تمرکز و انرژی بیشتری به هنگام انجام رژیم دیتاکس یا بعد از پایان رژیم داشته اند. با این حال نتایج به دست آمده را می توان به حساب حذف مواد غذایی فرآوری شده، الکل و دیگر مواد غذایی ناسالم از رژیم غذایی گذاشت.

اما لازم به ذکر است که در طرف مقابل برخی افراد با انجام رژیم سم زدا احساس خوبی نداشته اند.

کاهش وزن

پژوهش های علمی بسیار کمی به بررسی تاثیر رژیم های دتاکس بر وزن پرداخته اند. در حالی که برخی افراد کاهش وزن زیاد و سریعی تجربه کرده بودند اما می توان گفت که به خاطر شکسته شدن احتباس آب و خالی شدن ذخایر کربوهیدرات بوده است تا چربی ها. وزن کاسته شده معمولا بعد از پایان پاکسازی به حالت سابق خود باز می گردد.

یک پژوهش بر روی خانم های کره ای دارای اضافه وزن از رژیم سم زدای لیمو ترش برای ۷ روز انجام شد. این رژیم به طرز چشمگیری باعث کاهش وزن بدن، شاخص بی ام آی، درصد چربی بدن، سایز شکم و پهلو، نشانه های التهاب، مقاومت انسولین و گردش لپتین در بدن شد.

اگر رژیم سم زدای شما کالری بسیار محدود داشته باشد به طور قطع باعث کاهش وزن و بهبود سلامت متابولیسم می شود اما احتمالا بعد از به پایان رسیدن دوره حفظ آن وزن کار سختی باشد.

بیشتر بدانید
راهنمای کامل رژیم زون و برنامه غذایی

رژیم سم زدا، فستینگ کوتاه مدت و استرس

چندین روش از انجام رژیم سم زدا اثرات مشابهی با فستینگ های کوتاه مدت داشته اند. فستینگ های کوتاه مدت باعث بهبود چندین نشانه سلامتی از جمله بهبود لپتین و حساسیت انسولین می شوند.

با این حال فایده های گفته شده در تمام افراد دیده نمی شود. پژوهش های انجام شده بر روی خانم ها نشان می دهد که فستینگ ۴۸ ساعته و انجام ۳ هفته رژیم کالری محدود سطح هورمون استرس را افزایش می دهد.

لازم به ذکر است که رژیم های غیر علمی و منسوخ باعث به وجود آمدن استرس و میل شدید به غذا می شوند.

فایده های رژیم پاکسازی

از جمله فایده های رژیم پاکسازی برای سلامتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوری از مواد خوراکی حاوی فلزات سنگین و آلاینده های آلی دیرپا
 • کاهش چربی های اضافه
 • ورزش کردن و عرق کردن منظم
 • استفاده از مواد غذایی کامل، مغذی و سالم
 • دوری از مواد غذایی فرآوری شده
 • نوشیدن آب و چی سبز
 • کاهش استرس، داشتن خواب کافی و آرامش

دنبال کردن این نکته ها معمولا باعث بهبود سلامتی می شود چه شما رژیم پاکسازی داشته باشید یا نداشته باشید.

موارد ایمنی و عوارض جانبی رژیم دتاکس

عوارض جانبی رژیم سم زدا

قبل از اینکه هرگونه رژیم سم زدا داشته باشید حتما باید عوارض جانبی را در نظر بگیرید.

محدود شدن شدید کالری

چندین روش از رژیم های سم زدا توصیه می کنند که فستینگ انجام دهید یا کالری را به شدت محدود کنید. فستینگ های کوتاه مدت و کالری محدود منجر به خستگی، بی قراری و تنفس نامناسب می شوند.

فستینگ های بلند مدت منجر به کمبود ویتامین ها، مواد معدنی و کاهش انرژی و همچنین عدم تعادل الکترولیت ها و حتی مرگ می شوند. علاوه بر این برخی از روش های پاکسازی روده گاهی اوقات باعث دی هیدراته شدن، انقباض ماهیچه ها، نفخ، حالت تهوع و استفراغ می شوند.

مصرف داروی بیش از حد

برخی از رژیم های دیتاکس خطر مصرف بیش از حد مکمل ها، ملین ها، ادرار آورها و حتی آب را افزایش می دهند. شرکت های تولید کننده مواد سم زدا به میزان دقیقی از ترکیبات استفاده نمی کنند به همین خاطر ممکن است مشکل آفرین شود.

در بدترین موارد ممکن است ترکیبات ذکر شده در برچسب آن مکمل اشتباه باشد و خطر مشکلات جدی و حتی مرگ را افزایش می دهد.

افراد در معرض خطر

برخی افراد نباید رژیم سم زدا یا کالری محدود بدون مشورت با پزشک داشته باشند. بچه ها، نوجوانان، افراد پا به سن گذاشته، افراد دچار سو تغذیه، خانم های حامله، مادران شیرده یا افرادی که مشکل قند خون دارند از جمله موارد در معرض خطر هستند.

بیشتر بدانید
مواد خوراکی کم کربوهیدرات و خوشمزه

حرف پایانی

بدن ما به طور مداوم در معرض مواد شیمیایی و سموم قرار دارد. با این حال در اکثر مواقع بدن ما بدون هیچگونه کمک اضافی قادر به دفع آنها است.

در حالی که رژیم های دتاکس وسوسه انگیز هستند اما بیشتر به خاطر حذف مواد غذایی ناسالم است که عمل می کنند.

سالم غذا خوردن و بهبود سبک زندگی روش های هوشمندانه تری هستند تا اینکه بخواهید روش های پاکسازی خطرناک را دنبال کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *