چربی سوزی شکم با روش های آسان

آب کردن چربی شکم و پهلو

حتما شما هم هزاران توصیه برای چگونگی چربی سوزی شکم را شنیده اید. در حالی که دلیل اصلی بسیاری از افراد برای آب کردن این چربی ها به خاطر زیبایی و تناسب اندام است اما دلایل زیادی برای سلامتی وجود دارد که بخواهید چربی شکم و پهلوی خود را آب کنید.

به عنوان مثال چربی‌ های خطرناک احشایی که در شکم و پهلو انباشته می‌ شوند و اطراف ارگان های بدن را احاطه می کنند خطر چندین مشکل جدی برای سلامتی از جمله بیماری قلبی، دیابت و دیگر مسائل جدی را بالا می برند. بر طبق گزارش منتشر شده در سال ۲۰۰۵ وزن اضافی بدن ششمین فاکتور مهم ایجاد کننده بیماری ها در سراسر جهان است. سازمان جهانی سلامت (WHO) در سال ۲۰۰۵ برآورد کرد که ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان دارای اضافه وزن و حداقل ۴۰۰ میلیون دچار چاقی هستند.

سازمان جهانی دیابت و اختلالات گوارشی و کلیوی نیز اعلام کرد که چاقی شکم و پهلو به طور قابل ملاحظه‌ ای مشکلات زیر را برای سلامتی شما به وجود می آورد:

 • دیابت نوع ۲
 • بیماری های کرونری قلبی و سکته
 • سندروم متابولیک
 • انواع سرطان ها
 • آپنه یا وقفه تنفسی در خواب
 • پوکی استخوان
 • مشکلات صفراوی
 • کبد چرب
 • اختلال در حاملگی

خوشبختانه تحقیقات نشان می دهند که تنها با کم کردن ۵ تا ۱۰ کیلوگرم از وزن یا به عبارت دیگر ۵ تا ۱۰ درصد از وزن کل بدن می توانید تفاوت عمده ای برای سلامتی خود رقم بزنید و مشکلات گفته شده پیشگیری کنید.

دلایل به وجود آمدن چربی های شکم و پهلو

آب کردن چربی شکم و پهلو

اگر شما هم مانند درصد بالایی از افراد بزرگسال هستید پس چربی سوزی شکم و پهلو یکی از بزرگ ترین چالش ها در مسیرتان برای کاهش وزن است. بسیاری از افراد چربی شکم و پهلو را “چربی های مقاوم” می دانند به این خاطر که مهم نیست چه کاری انجام می دهید آنها از سر جای خود تکان نمی خورند. واقعا که دیوانه کننده است!

شاید عدد روی ترازو نشان دهد که شما لاغر شده اید اما هنگامی که رو به روی آینه قرار می گیرید با توجه به انتظاری که داشتید تفاوت محسوسی در شکم خود مشاهده نمی کنید. شاید شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به خاطر وجود هزاران توصیه در مورد تغذیه و آب کردن چربی شکم دچار سردرگمی شده اید یا حتی با وجودی که می دانید آب کردن چربی شکم و پهلو برای سلامتی شما ضروری است تصمیمی برای شروع نداشته اید.

در چند دهه اخیر چاقی افزایش چشمگیری پیدا کرده است. مطالعات علمی به این نتیجه رسیده اند که یکی از اصلی ترین عوامل چاقی و بیماری های مزمن رژیم غذایی حاوی مواد خوراکی فرآوری شده می باشد. بر طبق آمار منتشر شده نرخ چاقی در بین سال های ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ در میان بزرگسالان و بچه ها ۲ برابر شده اما در بین نوجوانان رشد ۳ برابری پیدا کرده است. این بدان معنا بوده که ۶۰ میلیون بزرگسال چاق تنها در کشور آمریکا وجود دارد که این عدد تقریبا ۳۰ درصد از جمعیت آمریکا می باشد.

چرا بسیاری از افراد با وجودی که در تلاش برای پیشگیری یا کاهش وزن هستند اما باز هم چاق می شوند؟ با وجودی که تمام متخصصان به طور کامل موافق با بسیاری از فرضیه ها در مورد چاقی نیستند اما باور دارند که چندین فاکتور کلیدی باعث افزایش وزن می شود. در انباشته شدن چربی های خطرناک احشایی عوامل محیطی و ژنتیکی هم دخالت دارند. مهم ترین دلایل ایجاد چربی شکم و پهلو را برای شما آورده ایم:

 • این روزها مصرف مواد غذایی فرآوری شده بیشتر و بیشتر شده و در عین حال مصرف مواد خوراکی سالم و طبیعی کاهش یافته است. عادات غذا خوردن در قرن اخیر تغییرات عمده ای کرده است که می‌ توان به زیاده روی در خوردن مواد خوراکی با کالری بالا مانند روغن سبزیجات، نوشیدنی های قندی، فست فودها و انواع میان وعده های شیرین اشاره کرد.
 • افزایش استرس مشغله های روزانه بدان معنا می باشد که شما زمان کمتری را می توانید صرف عادت های سالم مانند ورزش و خواب کنید. به همین خاطر در بسیاری از موارد باعث می‌ شود تا غذا خوردن شما احساسی و از روی پریشانی باشد.
 • در برخی جوامع افراد از نظر مالی قادر به تهیه غذای سالم نیستند. تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهند افرادی که در جوامع نامساعد زندگی می کنند نسبت به همسالان خود در جوامع پیشرفته بسیار بیشتر در معرض چاقی هستند.
 • بخشی از دلیل به وجود آمدن چربی شکم و پهلو ژنتیک و اثرات بعد از حاملگی است. تحقیقات نشان می دهند که محیط زندگی مادر، عادت های غذایی و رژیم در زمان حاملگی بر وزن نوزاد و خطر ابتلا به بیماری‌ های مزمن اثر می گذارد.
 • کاهش فعالیت جسمانی مانند داشتن شغل هایی که باید پشت میز بنشینید و اختصاص ندادن زمان برای انجام فعالیت فیزیکی باعث چاقی می شود.
 • تغییر فرآیندهای عصبی مانند ترشح هورمون های به خصوص که کنترل مواد غذایی دریافتی را برعهده دارند.
بیشتر بدانید
موفق ترین رژیم های لاغری چه وجه اشتراکی دارند؟

چربی های شکم و پهلو چگونه انباشته می‌ شوند؟

کاهش چربی شکم و پهلو

چربی های احشایی یا چربی های شکمی که اطراف ارگان را احاطه کرده اند دلیل اصلی بسیاری از افراد برای یاد گرفتن روش های آب کردن چربی های شکم و پهلو می باشد. این چربی های سمج به اعضایی مانند کبد، کلیه و اعضای گوارشی بسیار نزدیک هستند بدان معنا که واقعا باید درباره سلامتی نگران بود. این چربی ها به خاطر نزدیک بودن با اعضای بدن ترکیب هایی در خون ترشح کرده و سطح هورمون ها را تغییر می دهند.

هنگامی که چربی ذخیره شده به ارگان های حیاتی نزدیک باشد وارد شدن به جریان خون و گردش در کل بدن کار بسیار آسانی خواهد بود. در نتیجه مشکلات زیادی برای سلامتی مانند گرفتگی عروق، فشار بالا و مشکلات متابولیسمی ایجاد می شود. انسولین، لپتین، گرلین و کورتیزول از هورمون های چاقی هستند که در انباشته شدن چربی های شکم و پهلو دخالت دارند.

سبک زندگی مدرن به صورت های مختلف باعث افزایش چربی های شکم و پهلو می شود:

 • انسولین هورمونی می‌ باشد که با خوردن کربوهیدرات ها ترشح می شود. هورمون انسولین گلوکز را از جریان خون جمع آوری کرده و به سلول ها می برد تا به عنوان انرژی مورد استفاده قرار گیرد. اما هنگامی که مقدار بالایی از گلوکز در جریان خون باقی بماند به عنوان چربی ذخیره شده تا در زمان دیگری مصرف شود. اگر هورمون انسولین کار خود را به درستی انجام ندهد دیگر نمی توان ذخیره شدن چربی را کنترل کرد.
 • هورمون های اشتها یعنی گرلین و لپتین احساس گرسنگی و سیری قبل، بعد و در زمان غذا خوردن را کنترل می کنند. خوردن مواد خوراکی دستکاری شده، رژیم های منسوخ شده، ژنتیک و استرس در اشتهای شما دخالت دارند.
 • کورتیزول را هورمون استرس می نامند زیرا که در زمان های استرس فیزیکی و احساسی به مقدار بیشتری ترشح می شود. اگر چه ما به هورمون کورتیزول برای برخی عملکردهای ضروری نیاز داریم اما مقدار بیش از حد این هورمون بر انباشته شدن چربی های شکم و پهلو، افزایش اشتها، دخالت در کیفیت خواب و دیگر مشکلات اثر می گذارد.

در مطالعه های بسیار زیادی مشخص شده است که برای آب کردن چربی شکم و پهلو باید تغییرات دائمی و پایدار ایجاد کرد. بنابراین تغییر کالری ها، استفاده از مواد خوراکی با کیفیت، عادت های سالم سبک زندگی و همچنین فعالیت جسمانی نقش مهمی بر عهده دارند. در شروع کار ایجاد کردن چنین تغییراتی ممکن است کار ساده ای برای شما نباشد اما می توان با گذشت کمی زمان عادت های سالم تری ایجاد کرد تا به خواسته های خود نزدیک تر شد.

بیشتر بدانید
مواد غذایی لاغر کننده و چربی سوز

روش های چربی سوزی سریع شکم و پهلو

حالا برای شما نکاتی آورده ایم که به شما کمک می کند تا سرعت چربی سوزی خود را افزایش دهید و به خواسته خود برسید.

۱. فیبر محلول بخورید

با خوردن فیبر چربی های پهلو را آب کنیم

فیبر محلول با جذب آب شکل ژل مانند پیدا کرده و باعث می شود تا غذا با سرعت کمتری از دستگاه گوارش عبور کند.

پژوهش ها نشان می دهند که فیبر محلول با ایجاد احساس سیری و کمتر غذا خوردن لاغری را تجربه خواهید کرد. همچنین تعداد کالری های جذب شده توسط بدن را کاهش می دهد.

علاوه بر این فیبر محلول به شما در آب کردن چربی شکم کمک می کند. پژوهش انجام شده بر روی بیشتر از ۱۱۰۰ نفر نشان داد که هر ۱۰ گرم افزایش مصرف فیبر محلول ۳.۷ درصد به دست آوردن چربی را در طی زمان ۵ سال کاهش می دهد.

مواد غذایی با فیبر بالا را در رژیم خود بگنجانید تا از فایده های آن بهره مند شوید. از بهترین منابع فیبر محلول می توان به دانه کتان، کلم بروکسل، آووکادو، حبوبات و توت سیاه اشاره کرد.

۲. مواد غذایی حاوی چربی های ترانس را کنار بگذارید

چربی های ترانس با اضافه کردن هیدروژن به چربی های اشباع نشده مانند روغن لوبیای سویا به دست می آیند. چربی های ترانس در مارگارین و اغلب مواد غذایی بسته بندی شده وجود دارد.

در پژوهش های انجام شده مشخص گردید که چربی های ترانس با التهاب، بیماری قلبی، مقاومت انسولین و انباشته شدن چربی در شکم و پهلو مرتبط است.

پژوهش انجام شده به مدت ۶ سال بر روی میمون ها نشان داد گروهی از میمون ها که رژیم با چربی ترانس داشتند ۳۳ درصد چربی شکمی بیشتری نسبت میمون هایی که رژیم با چربی های تک سیر شده داشتند به دست آورد.

برای آب کردن چربی شکم و مراقبت از سلامتی حتما قبل از خرید محصولات بسته بندی شده برچسب ارزش غذایی را بخوانید و مطمئن شوید که حاوی چربی ترانس نیستند. چربی های ترانس را معمولا با اسم چربی یا روغن هیدروژنه در لیست ترکیبات اضافه می کنند.

۳. مصرف الکل را محدود کنید

مصرف بیش از حد الکل به طور قطع سلامتی شما را به خطر می اندازد. نتایج به دست آمده از تحقیقات نشان می دهند که مصرف زیاد الکل چربی های شکمی را افزایش می دهد.

پژوهش های انجام شده نشان می دهند که مصرف الکل به طور قابل ملاحظه ای خطر چاقی در بخش میان تنه و به خصوص شکم و پهلو را زیاد می کند.

با مصرف محدود نوشیدنی های الکلی می توانید در میان تنه کاهش سایز داشته باشید.

۴. رژیم پر پروتئین داشته باشید

به طور قطع پروتئین برای کنترل وزن بسیار مهم است و رژیم پر پروتئین و کم کربوهیدرات به طور قطع به لاغری منجر می شود. پروتئین باعث ترشح هورمون سیری PYY، کاهش اشتها و افزایش احساس سیری می شود. همچنین پروتئین متابولیسم را بالا می برد و از ریزش توده عضلانی در زمان لاغری جلوگیری می کند.

بسیاری از پژوهش ها نشان داده اند افرادی که پروتئین بیشتری می خورند تجمع چربی در ناحیه شکمی آنها کمتر است. اطمینان پیدا کنید که هر وعده غذایی شما حاوی پروتئین های با کیفیت مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ، لبنیات، پروتئین وی یا لوبیاها باشد.

۵. استرس را کاهش دهید

استرس با تحریک غدد فوق کلیوی برای ترشح کورتیزول چربی شکمی را افزایش می دهد. هورمون کورتیزول با نام هورمون استرس هم شناخته می شود.

پژوهش ها نشان می دهند که سطح بالای کورتیزول اشتها را بیشتر کرده و چربی بیشتری در شکم و پهلو ذخیره می شود.

بیشتر بدانید
چربی سوزی با ۱۲ ماده خوراکی خوشمزه

علاوه بر این خانم هایی که میان تنه چاق دارند بدنشان در پاسخ به استرس کورتیزول بیشتری ترشح می کند. هرچه سطح کورتیزول بالاتر باشد مقدار چربی بیشتری در بخش میان تنه خواهید داشت.

برای کم کردن استرس فعالیت هایی مانند یوگا و مدیتیشن به سبک زندگی خود اضافه کنید تا به آب کردن چربی های شکم و پهلو کمک کرده باشید.

۶. مواد غذایی قندی نخورید

قند حاوی فروکتوز است که با مصرف بیش از حد آن به چندین بیماری مزمن مبتلا خواهید شد. از بیماری های مزمن می توان به دیابت نوع ۲، چاقی، کبد چرب و بیماری قلبی اشاره کرد.

در پژوهش های علمی به اثبات رسیده است که میان مصرف بالای قند و افزایش چربی های شکمی ارتباط وجود دارد. بسیار مهم است که بدانید تنها قند تصفیه شده منظور ما نیست و حتی قندهای سالم تر مانند عسل طبیعی هم باید در اندازه متعادل استفاده شود.

۷. مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده را محدود کنید

کربوهیدرات های تصفیه شده چاق کننده هستند

کاهش کربوهیدرات دریافتی برای چربی سوزی به خصوص در شکم و پهلو بسیار مفید است. رژیم هایی که کمتر از ۵۰ گرم کربوهیدرات در روز دارند باعث چربی سوزی در افراد دارای اضافه وزن، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ و خانم های مبتلا به سندرم پلی کیستیک تخمدان می شود.

شما مجبور نیستید که حتما رژیم با کربوهیدرات بسیار پایین دنبال کنید. با حذف کربوهیدرات های تصفیه شده از رژیم و خوردن کربوهیدرات های فرآوری نشده می توانید سلامت متابولیسم خود را بهبود ببخشید و چربی بسوزانید.

در یک پژوهش بسیار مشهور انجام شده افرادی که بالاترین میزان مصرف غلات کامل را داشتند ۱۷ درصد خطر افزایش چربی های شکمی در آنها کمتر بود.

۸. از روغن نارگیل برای پخت و پز استفاده کنید

یکی از سالم ترین روغن هایی که می توانید بخورید روغن نارگیل است. پژوهش ها نشان می دهند که چربی های زنجیره متوسط موجود در روغن نارگیل متابولیسم را بالا برده و مقدار چربی ذخیره شده را کمتر می کند.

همچنین پژوهش ها حاکی از آن است که روغن نارگیل منجر به چربی سوزی در ناحیه شکم و پهلو می شود. در پژوهش انجام شده مشخص شد آقایانی که به مدت ۱۲ هفته روزانه روغن نارگیل خورده بودند به طور میانگین ۲.۸۶ سانتی از سایز دور شکم آنها کاسته شد بدون اینکه تغییری در رژیم و تمرین خود ایجاد کنند.

بهترین کار برای چربی سوزی شکم و پهلو مصرف روزانه ۲ قاشق غذا خوری روغن نارگیل است. نتایج به دست آمده از تحقیقات مصرف این مقدار را بسیار موثر می دانند.

به خاطر داشته باشید که روغن نارگیل علاوه بر فایده زیاد کالری بالایی هم دارد. بهتر است که روغن نارگیل را جایگزین دیگر روغن ها کنید تا کالری بالایی دریافت نکرده باشید.

۹. تمرین با وزنه انجام دهید

تمرین های مقاومتی مانند تمرین با وزنه برای حفظ توده عضلانی و عضله سازی بسیار مهم است. بر طبق پژوهش های انجام شده بر روی افراد پیش دیابتی، مبتلا به دیابت نوع ۲، مقاومت انسولین و دارای کبد چرب مشخص شد که با انجام تمرین مقاومتی می توانید چربی های شکم را بسوزانید.

در حقیقت پژوهش انجام شده بر روی نوجوانان دارای اضافه وزن مشخص شد که ترکیب تمرین با وزنه و هوازی چربی های میان تنه را به طور قابل ملاحظه ای را کاهش می دهد.

۱۰. از نوشیدنی های قندی دوری کنید

نوشیدنی های شیرین شده مقدار بسیار بالایی از فروکتوز مایع دارند که چربی زیادی به شکم شما اضافه می کنند. پژوهش ها نشان می دهند که نوشیدنی های قندی چربی را در کبد افزایش می دهند. در بررسی ۱۰ هفته ای مشخص گردید افرادی که نوشیدنی های قندی زیادی می نوشند به مقدار قابل ملاحظه ای چربی در ناحیه شکم اضافه می کنند.

بیشتر بدانید
چقدر کالری بخوریم تا لاغر شویم؟

لازم به ذکر است که نوشیدنی های قندی از مواد غذایی قندی بسیار بدتر هستند. از آنجایی که مغز ما کالری های مایع را همانند کالری های جامد پردازش نمی کند و باید مقدار بالاتری بخورید و در نتیجه چربی شکمی بیشتری انباشته می کنید.

یکی از بهترین کارها برای کاهش چربی در میان تنه پرهیز کامل از نوشیدنی های شیرین شده مانند سودا، چای شیرین، مشروب و همچنین نوشیدنی های حاوی الکل است.

۱۱. به مقدار کافی بخوابید

خواب برای بسیاری از جنبه های سلامتی مانند وزن بسیار مهم است. پژوهش ها نشان می دهند اگر خواب خوب و کافی نداشته باشیم احتمال افزایش وزن بیشتر خواهد شد.

پژوهشی به مدت ۱۶ سال بر روی بیشتر از ۶۸۰۰۰ خانم انجام شد. در پایان مشخص شد خانم هایی که کمتر از ۵ ساعت در طی شب خوابیده بودند نسبت خانم های دیگر که ۷ ساعت در طی شب خوابیده بودند بیشتر وزن اضافه کردند.

همچنین خوابیدن بیشتر از ۷ ساعت در طول شب را به شما توصیه می کنیم تا به بهبود سلامتی خود کمک کنید.

۱۲. غذایی که می خورید را یادداشت کنید

عوامل زیادی به شما کمک می کنند تا بتوانید کاهش وزن و چربی داشته باشید اما مصرف کالری کمتر از نیاز بدن کلید اصلی است.

داشتن یک دفترچه برای ثبت وعده های غذایی یا استفاده از اپلیکیشن ها کمک می کند تا بتوانید کالری دریافتی کنترل کنید. در پژوهش ها به اثبات رسیده که این تکنیک برای لاغری سودمند است.

علاوه بر این اپلیکیشن های ثبت غذا مقدار پروتئین، کربوهیدرات، فیبر و ریز مغذی ها را هم نشان می دهد.

۱۳. ماهی های روغنی بخورید

ماهی های روغنی بسیار سالم هستند. این ماهی ها حاوی پروتئین های با کیفیت و چربی های امگا ۳ هستند که از شما در برابر بیماری ها مراقبت می کند.

برخی شواهد نشان داده اند که اسیدهای چرب امگا ۳ منجر به کاهش چربی های میان تنه می شوند. پژوهش های صورت گرفته بر روی بزرگسالان و کودکان مبتلا به کبد چرب نشان می دهد که مکمل روغن ماهی به طرز شگفت انگیزی چربی کبد و شکم را کاهش می دهد.

بهتر است که هفته ای ۲ تا ۳ بار ماهی های روغنی مانند سالمون، ساردین، ماکرل و قزل آلا بخورید.

۱۴. آبمیوه ننوشید

آبمیوه برای شما ویتامین و مواد معدنی تامین می کند اما همانند سودا و دیگر نوشیدنی های شیرین شده قند بالایی دارد. نوشیدن مقدار زیاد آبمیوه خطر افزایش چربی شکمی را بالا می برد.

هر ۲۴۰ میلی لیتر آب سیب شیرین نشده حاوی ۲۴ گرم قند بوده که ۱۲ گرم آن از فروکتوز است.

برای آب کردن چربی های اضافی از آب، چای شیرین نشده و آب طعم دار شده با لیمو به جای آبمیوه بهره ببرید.

۱۵. سرکه سیب بخورید

سرکه سیب چندین فایده بی نظیر برای سلامتی دارد. با نوشیدن سرکه سیب می توانید سطح قند خون را پایین بیاورید. سرکه سیب حاوی استیک اسید است که پژوهش های انجام شده بر روی حیوانات نشان می دهند چربی های ذخیره شده شکمی را آب می کند.

در یک پژوهش ۱۲ هفته ای آقایان چاق روزانه ۱ قاشق غذا خوری سرکه سیب خوردند. در پایان آقایان توانستد که ۱.۴ سانتی متر از سایز دور شکم خود کاهش دهند.

برای اغلب افراد خوردن ۱ الی ۲ قاشق سرکه سیب در روز بی خطر است و منجر به کاهش وزن متعادل می گردد. بهتر است که سرکه سیب را در آب رقیق کنید تا هم معده شما تحریک نشود و هم مینای دندان آسیب نبیند.

۱۶. مواد غذایی یا مکمل پروبیوتیک بخورید

پروبیوتیک ها باکتری موجود در برخی مواد غذایی و مکمل ها هستند. پروبیوتیک ها فایده های زیادی برای سلامتی از جمله بهبود سلامت روده و تقویت سیستم ایمنی بدن به دنبال دارند.

بیشتر بدانید
مواد خوراکی رژیم لوکارب

محققان دریافته اند که انواع مختلف باکتری های روده نقش مهمی در تنظیم وزن بدن بر عهده دارند و تعادل باکتری های روده به کاهش وزن کمک می کند.

پژوهش ها نشان می دهند که خانواده لاکتوباسیلوس برای کاهش چربی بسیار خوب هستند.

مکمل های پروبیوتیک هم معمولا حاوی چند نوع از باکتری هستند که در می توانند در مسیر کاهش وزن به شما کمک کنند.

۱۷. رژیم فستینگ را امتحان کنید

رژیم فستینگ در سالیان اخیر برای لاغری بسیار محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. در رژیم روزه داری متناوب شما زمان هایی مجاز به غذا خوردن هستید و زمان هایی به انجام روزه داری می پردازید.

از روش های محبوب رژیم روزه داری می توان به ۱۶/۸ اشاره کرد که شما ۱۶ ساعت چیزی نمی خورید و در ۸ ساعت باقی مانده وعده های غذایی خود را می خورید.

در بررسی پژوهش های انجام شده مشخص شد که رژیم روزه داری باعث کاهش ۴ تا ۷ درصدی چربی شکمی در طی ۶ تا ۲۴ هفته گردید.

۱۸. چای سبز بنوشید

چای سبز از نوشیدنی های سالم و بسیار مفید می باشد. چای سبز حاوی کافئین و آنتی اکسیدان اپی گالاکتچین گالات می باشد که متابولیسم را بالا می برد.

اپی گالاکتچین گالات یک کاتچین است که چندین مطالعه نشان داده اند برای کاهش چربی های شکمی موثر است. اگر شما نوشیدن چای سبز را با تمرین ترکیب کنید اثر قدرتمندتری خواهد داشت.

برنامه آب کردن چربی های شکم و پهلو

 • کالری کمتری از غلات، قندها، نوشیدنی ها و کربوهیدرات‌ های تصفیه شده دریافت کنید. سبزیجات، توت‌ ها، گریب فروت، آجیل ها، دانه ها، گوشت ارگانیک و لبنیات بیشتری مصرف کنید.
 • کم کردن حجم غذا، دست از غذا کشیدن به هنگام سیری، عدم غذا خوردن با حواس پرتی و دیگر عادت های آگاهانه غذا خوردن را تمرین کنید.
 • ۷ تا ۹ ساعت در طی شب بخوابید. مدیریت استرس و خواب کافی نقش مهمی در کاهش استرس ایفا می کنند.
 • برای چندین بار در هفته ترکیبی از تمرین هیت و تمرین با وزنه انجام دهید.
 • ترکیب تغذیه خوب و تمرین بیشتر باعث می شود تا شما یک رژیم با کالری محدود سالم را داشته باشید و بدن به راحتی از ذخایر چربی به عنوان منبع سوخت استفاده کند.
 • مواد خوراکی چربی سوز مانند فلفل قرمز و چای سبز ماچا را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

موارد احتیاطی به هنگام چربی سوزی

بهتر است بدانید که داشتن یک رویکرد مشخص برای تمامی افراد جوابگو نیست. هنگامی که آب کردن چربی های شکم و پهلو می شود چندین متغیر مهم مانند ژنتیک، تاریخچه مصرف دارویی، سابقه ورزشی، هورمون ها، سن و جنسیت نقش مهمی دارند.

علی رغم ورزش و رژیم غذایی که دارید چندین مورد برای تمامی افراد مهم است:

 • قبل، بعد و هنگام زمان انجام تمرین هیدراته (نوشیدن آب کافی) باقی بمانید.
 • هنگامی که می‌خواهید کالری دریافتی خود را محدود کنید بسیار مراقب باشید زیرا که ممکن است با محدود کردن بیش از حد کالری بدن در وضعیت قحطی قرار می گیرد.
 • به عادت های مختلف اثر گذار بر سطح انرژی خود توجه داشته باشید.
 • کارهایی را دنبال کنید که به شما احساس شادمانی می دهند و حداقل احساس خستگی را به دنبال دارند.
 • محرک های احساسی خود را در نظر بگیرید تا بر احساس تمایل به مواد خوراکی بی ارزش غلبه کنید.

حرف آخر

آب کردن چربی های شکم و پهلو تنها به منظور بهتر دیده شدن نیست بلکه دیگر فوایدی هم برای سلامتی به دنبال دارد که از جمله آنها می ‌توان به کاهش خطر دیابت، بیماری قلبی، فشار خون بالا و غیره اشاره کرد.

چندین فاکتور کلیدی به ایجاد چربی های شکم و پهلو کمک می کنند که از جمله آن‌ ها می‌ توان کم تحرکی، خوردن بیشتر غذایی فرآوری شده، فست فود ها، کمبود خواب و استرس نام برد.

لطفا مطلب بعدی را هم بخوانید رژیم کتوژنیک بدن شما را به ماشین چربی سوز تبدیل می کند

اگر می خواهید به راحتی و از آسان ترین روش های عملی چربی های خود را آب کنید به پشتیبان آنلاین ما پیام بدهید.

منبع: DrAxe Healthline

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *