رژیمتو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آیا با ورزش کردن لاغر می شویم؟

برای اینکه وزن کم کنیم باید تعداد کالری هایی که می سوزانیم بیشتر از کالری هایی باشد که دریافت می کنیم. ورزش کردن به شما کمک می کند تا بتوانید تعداد کالری های بیشتری بسوزانید.

با این حال برخی افراد ادعا می کنند که ورزش کردن به نوبه خود برای کاهش وزن موثر نیست زیرا که باعث گرسنگی می شود! در نتیجه، بیشتر از چیزی که در حین تمرین سوزانده اند کالری دریافت می کنند.

آیا ورزش کردن واقعا برای لاغری خوب است؟ بیایید با هم بررسی کنیم.

ورزش اثرات قدرتمندی بر سلامتی دارد

اگر به دنبال تضمین سلامتی خود هستید پس حتما ورزش کنید. خطر دیابت نوع ۲، بیماری قلبی، چاقی، پوکی استخوان و سرطان ها با ورزش کردن کاهش می یابد. (1)

در حقیقت افرادی که به طور منظم ورزش می کنند، احتمال خطر مرگ بر اثر بیماری در آنها ۵۰ درصد کمتر است. همچنین ورزش برای سلامتی ذهن شما فوق العاده بوده و باعث کاهش استرس و تمدد اعصاب می شود.

این مورد را در هنگام ورزش کردن به خاطر داشته باشید. حتی اگر ورزش برای لاغری موثر نباشد اما هنوز هم فایده های دیگری دارد که به اندازه لاغری مهم هستند.

به آب کردن چربی ها فکر کنید و نه کاهش وزن

اغلب ورزش کردن را برای کاهش وزن توصیه می کنند اما هدف شما باید چربی سوزی باشد. اگر به منظور کاهش وزن تعداد کالری های دریافتی را کم کنید احتمالا نتیجه به دست آمده عضله سوزی به همراه چربی سوزی خواهد بود.

در حقیقت تخمین زده می شود زمانی که افراد وزن کم می کنند، چیزی حدود ۱/۴ از این کاهش وزن به خاطر ریزش عضلات است. زمانی که شما کالری را کم می کنید بدن مجبور به پیدا کردن یک منبع سوخت دیگر می شود. متاسفانه این به معنای سوزاندن پروتئین عضلات به همراه ذخایر چربی است.

افزودن برنامه ورزشی به رژیم غذایی به شما در جلوگیری از عضله سوزی کمک می کند. به جرات می توان گفت که ورزش کردن بسیار مهم است زیرا که عضلات از نظر متابولیسمی نسبت به چربی ها فعال تر هستند.

با ورزش کردن مانع از افت متابولیسم به هنگام کاهش وزن می شوید. پایین آمدن سوخت و ساز کار شما را برای لاغری و تثبیت وزن سخت تر می کند.

علاوه بر این اغلب فایده های ورزش کردن به خاطر بهبود ترکیب بدنی، تناسب اندام و سلامت متابولیکی می باشد. ورزش را تنها ابزاری برای کاهش ندانید. حتی اگر وزن هم کم نکنید اما هنوز در حال چربی سوزی و عضله سازی هستید.

به شما توصیه می کنیم که حتما در شروع رژیم غذایی و برنامه تمرینی خود سایز گیری انجام دهید و ماه به ماه این کار را تکرار کنید. عدد روی ترازو همه چیز را به شما نخواهد گفت.

آب کردن چربی و کالری سوزی با تمرین هوازی

یکی از محبوب ترین روش های تمرینی برای کاهش وزن تمرینات هوازی یا همان کاردیو هستند. پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و شنا کردن مثال هایی از تمرینات کاردیو هستند.

تمرین های هوازی اثر چندانی بر توده عضلانی شما نمی گذارد و قابل مقایسه با وزنه زدن نیست. اما با این حال برای کالری سوزی خوب است.

در یک پژوهشی که اخیرا انجام شده، محققان به بررسی تاثیر تمرین هوازی بر ۱۴۱ فرد چاق و دارای اضافه وزن پرداختند. افراد به ۳ گروه تقسیم شدند و کالری دریافتی را هم کاهش ندادند.

  • گروه اول: سوزاندن ۴۰۰ کالری با انجام تمرین هوازی برای ۵ بار در هفته
  • گروه دوم: سوزاندن ۶۰۰ کالری با انجام تمرین هوازی برای ۵ بار در هفته
  • گروه سوم: بدون ورزش

در پایان بررسی، افراد گروه اول ۴.۳ درصد از وزن را کم کردند، گروه دوم کمی بیشتر یعنی ۵.۷ درصد و در گروه سوم تنها ۰.۵ درصد کاهش وزن رخ داد. (2)

پژوهش های دیگر هم نشان داده اند تمرین کاردیو به آب کردن چربی ها و بخصوص چربی های خطرناک شکمی کمک می کند. چربی های شکمی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی را افزایش می دهند.

بنابراین اضافه کردن تمرین کاردیو به سبک زندگی تان در بهبود سلامت متابولیسم و مدیریت وزن بسیار مفید است. فقط به خاطر داشته باشید که بعد از تمرین میزان کالری سوزانده شده را با دریافت بالای کالری جبران نکنید.

با وزنه زدن کالری بیشتری بسوزانید

وزنه زدن کالری سوزی را افزایش می دهد

تمام فعالیت های فیزیکی منجر به سوزاندن کالری می شوند. با این حال تمرین های مقاومتی مانند وزنه زدن کالری سوزی را شدت می دهد.

تمرین مقاومتی به افزایش قدرت، حجم و توده عضلانی شما کمک می کند. وزنه زدن فایده های خود را در بلند مدت به شما نشان می دهد زیرا که افراد بزرگسال بدون تحرک در طی هر یک دهه چیزی حدود ۳ تا ۸ درصد از عضلات خود رااز دست می دهند.

هرچه توده عضلانی بیشتری داشته باشید متابولیسم شما بیشتر افزایش پیدا می کند و نتیجه آن کالری سوزی بیشتر حتی در زمان استراحت است. همچنین شما با تمرین مقاومتی از آهسته شدن متابولیسم پیشگیری می کنید.

در یک آزمایش ۴۸ خانم دارای اضافه وزن به همراه رژیم با کالری بسیار محدود تمرین وزنه هم انجام دادند. در عین حال که خانم ها کاهش وزن را تجربه کردند بلکه توده عضلانی، قدرت و نرخ متابولیسم خود را هم ثابت نگه داشتند.

همچنین در گروه دیگر که خانم ها وزنه نزده بودند هم کاهش وزن رخ داد اما توده عضلانی آنها از بین رفت و دچار افت متابولیسم شدند.

به شما توصیه می کنیم که اگر رژیم غذایی لاغری دارید حتما تمرین مقاومتی در سبک زندگی خود داشته باشید تا وزن کم کنید و از عوارض جانبی مانند عضله سوزی در اما بمانید.

برخی از افرادی که ورزش می کنند بیشتر غذا می خورند

یکی از مشکلات عمده ورزش کردن و کاهش وزن فقط بر کالری خروجی اثر نمی گذارد بلکه بر میزان گرسنگی و اشتها نیز تاثیرگذار بوده و حتی ممکن است کالری ورودی شما را هم افزایش دهد.

افزایش گرسنگی با ورزش کردن

یکی از بیشترین ناراحتی هایی که راجع به ورزش کردن وجود دارد این است که بیشتر گرسنه می شوید و در نتیجه بیشتر غذا می خورید.

حتی ورزش کردن ممکن است شما را در تخمین زدن کالری های سوزانده شده گمراه کنید و به خودتان غذا جایزه بدهید. چنین اشتباهی نه تنها از لاغری جلوگیری می کند بلکه شما دچار اضافه وزن می شوید.

اگرچه افزایش گرسنگی و بیشتر غذا خوردن در تمامی افراد صدق نمی کند اما برخی پژوهش ها نشان داده اند که افراد بعد از تمرین کردن کالری بیشتری دریافت کرده اند و لاغر نشده اند.

ورزش بر هورمون های تنظیم کننده اشتها تاثیر می گذارد

فعالیت های جسمانی بر هورمون گرلین اثر می گذارد. گرلین با نام هورمون گرسنگی هم شناخته می شود به این خاطر که با اشتهای شما سر و کار دارد.

جالب است که آزمایش ها نشان داده اند اشتها بعد از ورزش کردن سرکوب می شود. به نظر می رسد که ورزش کردن با کاهش اشتها و پایین آمدن هورمون گرلین رابطه مستقیم دارد.

با این حال بعد از گذشت حدود ۱ ساعت هورمون گرلین به حالت نرمال باز می گردد. اگرچه بین گرلین و اشتها رابطه وجود دارد اما به نظر نمی رسد که بر میزان غذایی که می خورید تاثیر بگذارد.

تاثیر ورزش بر اشتها در افراد متفاوت است

بررسی های انجام شده راجع به کالری دریافتی بعد از ورزش کردن با یکدیگر در تناقض هستند. نتایج به دست آمده نشان می دهند که میزان اشتها و حجم غذای دریافتی در افراد متفاوت است. برخی افراد کاهش اشتها و برخی افزایش اشتها را تجربه می کنند. (3)

به عنوان مثال آزمایش ها نشان داده اند که خانم ها بعد از تمرین بیشتر از آقایان گرسنه می شوند و افراد لاغرتر بعد از تمرین نسبت به افراد چاق کمتر احساس گرسنگی دارند.

آیا با ورزش کردن لاغر می شویم؟

ورزش به چربی سوزی کمک می کند

تاثیر ورزش بر کاهش یا افزایش وزن در افراد کاملا متفاوت است. با وجودی که اکثر افراد با ورزش کردن در بلند مدت کاهش وزن پیدا می کنند اما وزن برخی از افراد ثابت باقی می ماند و تعداد کمی هم دچار افزایش وزن می شوند. البته لازم به ذکر است برخی از افرادی که وزن اضافه کرده اند در واقع عضله به دست آورده اند و چربی نبوده است.

اگر بخواهیم رژیم غذایی و ورزش را مقایسه کنیم باید گفت که برنامه غذای اصولی نسبت به ورزش تاثیر بیشتری بر لاغری دارد. اما باید گفت که ترکیب تمرین و رژیم راهکار بهتری برای رسیدن به تناسب اندام و وزن ایده آل است.

با ورزش کردن می توان لاغری را تثبیت کرد

حفظ وزن کاسته شده یا همان تثبیت وزن شاید کار سختی باشد. در حقیقت پژوهش ها نشان داده اند، ۸۵ درصد از افرادی که رژیم لاغری دنبال می کنند بعد از رسیدن به وزن دلخواه نمی توانند آن را حفظ کنند.

بررسی های انجام شده بر روی افرادی کاهش وزن بالایی داشته اند نشان داده است که این افراد با انجام ورزش منظم توانسته اند وزن خود را ثابت نگه دارند.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید پیدا کردن فعالیت جسمانی مورد علاقه شماست که با سبک زندگی تان سازگار است. از این طریق شما شانس بیشتری برای تثبیت وزن خود دارید.

از نقش رژیم غذایی مناسب غافل نشوید

ورزش کردن برای بهبود سلامتی و کاهش وزن بسیار مفید است اما در صورتی به جواب دلخواه می رسید که رژیم غذایی سالم هم داشته باشید.

یک رژیم کم کربوهیدرات با پروتئین بالا به شما کمک می کند که هم بتوانید راحت کاهش وزن داشته باشید و هم عضلات خود را حفظ کنید.

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=”آیا می خواهید لاغر شوید؟” txt_align=”center” style=”outline” color=”juicy-pink” add_button=”bottom” btn_title=”می خواهم لاغر شوم” btn_style=”gradient-custom” btn_gradient_custom_color_1=”#f93877″ btn_gradient_custom_color_2=”#ebc12d” btn_shape=”rounded” btn_align=”center” btn_link=”url:https%3A%2F%2Frejimeto.com%2Fproduct%2Flow-carb-diet%2F|||”]

اگر شما هم می خواهید با انجام رژیم لوکارب و به راحتی کاهش وزن ۵، ۱۰ و حتی ۲۰ کیلوگرمی داشته باشید و همچنین سختی و گرسنگی نکشید، دکمه زیر را فشار دهید.

[/vc_cta][/vc_column][/vc_row]

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی

احتمالا به دردتان می‌خورد

راهکارهای بسیار ساده و راحت که دیگر به سراغ رژیم‌های آسیب زننده و کم خوری نروید

این دوره به گونه‌ای طراحی شده است که با سفره غذا و ذائقه ما ایرانی‌ها هماهنگ باشد و همچنین به آسانی بتوانید برنامه غذایی را دنبال کنید

۱۵۹.۰۰۰ تومان

این دوره کاملا به صورت ایرانیزه شده هست تا به راحتی قابل انجام باشد. سازگار بودن وعده‌های غذایی با سلیقه ما ایرانی ها کاملا در نظر گرفته شده است

۱۵۹.۰۰۰ تومان

این دوره به صورتی طراحی شده تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانید بیشترین کاهش سایز را داشته باشید و لباس تنگ شده را مجدد سایز خود کنید

۱۸۹.۰۰۰ تومان

مطالب پربازدید

شما چه نظری دارید؟ برایمان بنویسید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *