رژیمتو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دلیل استپ وزنی و لاغر نشدن چیست؟

ممکن است وقتی که رژیم می گیریم بدن ما مقاومت زیادی برای حفظ کیلوهای اضافه داشته باشد. شاید در شروع مسیر بی دردسر لاغرتر شوید اما بعد از گذشت مدتی این روند خیلی آهسته یا حتی متوقف می شود. به عبارتی دیگر شما دچار توقف وزن یا ایست شده اید.

هر آنچه که باید در مورد ایست وزنی بدانید را در این مطلب برای شما آماده کرده ایم تا به راحتی روند کاهش وزن خود را ادامه دهید و دلایل لاغر نشدن را بدانید.

۱. نمی دانید که وزن کم کرده اید

اگر فکر می کنید که عدد روی ترازو تغییری نکرده بدان معنا نیست که شما لاغر نشده اید. تغییر نکردن عدد روی ترازو بسیار رایج است. وزن بدن ما ممکن است که چند کیلو نوسان در ماه داشته باشد. نوسان در وزن به هورمون ها، احتباس آب و غذاهای شما بستگی دارد.

شاید به طور همزمان در حال چربی سوزی و عضله سازی هستید که در صورت انجام تمرین به همراه رژیم امری طبیعی است. اگر این اتفاق در حال افتادن باشد بسیار خوب است زیرا که نشان می دهد هدف شما تنها کاهش وزن نیست.

تنها به عدد روی ترازو اکتفا نکنید و هر ماه سایز دور شکم و درصد چربی بدنی خود را اندازه بگیرید. همچنین لباسی که می پوشید حاکی از لاغر شدن شما خواهد بود.

۲. وعده های غذایی خود را یادداشت نمی کنید

اگر می خواهید مانع از استپ وزن شوید باید از آنچه که می خورید آگاه باشید. بسیاری از افراد نمی دانند که چقدر غذا می خورند.

پژوهش ها نشان می دهند که نوشتن وعده ها و میان وعده های غذایی در روند کاهش وزن به افراد کمک می کند. شاید این کار ساده به نظر برسد اما باعث می شود تا با آگاهی بیشتری وعده های خود را انتخاب کنید.

۳. پروتئین کافی نمی خورید

یکی از مهم ترین مواد غذایی برای کاهش وزن و ممانعت از توقف وزن، پروتئین است. با تامین ۲۵ تا ۳۰ درصد از کالری های روزانه خود با پروتئین چیزی بین ۸۰ تا ۱۰۰ کالری بیشتر خواهید سوزاند.

پروتئین علاوه بر کالری سوزی به شما کمک می کند تا تمایل کمتری برای میان وعده داشته باشید. پروتئین با اثر گذاشتن بر روی هورمون های اشتها مانند گرلین احساس سیری و گرسنگی شما را کنترل می کند.

یکی از عوارض جانبی رژیم گرفتن آهسته شدن متابولیسم است که شما با خوردن مقداری کافی پروتئین از این مسئله پیشگیری خواهید کرد.

پژوهش ها نشان می دهند که یک صبحانه سرشار از پروتئین گرسنگی را کاهش داده و از پرخوری در ادامه روز جلوگیری می کند.

۴. کالری بالایی دریافت می کنید

ریم با کالری بالا

یکی از دلایل اصلی لاغر نشدن دریافت تعداد کالری بالا می باشد. ممکن است فکر کنید که شما جزو این دسته افراد نیستید. پژوهش ها نشان می دهند که افرادی که کالری ها را دست کم می گیرند بیشتر از مقدار توصیه کالری دریافت می کنند.

اگر وزن کم نمی کنید یا سایز شما تغییر نکرده است پس برای چند روز یا چند هفته کالری های دریافتی خود را بشمارید. برای وعده های غذایی خود برنامه داشته باشید در هر وعده ۳۰ درصد از کالری ها باید با پروتئین تامین شوند. اگر رژیم غذایی خود را به درستی دنبال نکنید کاهش وزن تقریبا غیر ممکن خواهد بود.

به خاطر داشته باشید که نیازی نیست تا همیشه کالری های خود را بشمارید. تا زمانی که ایراد کار خود را پیدا کنید کالری ها را بشمارید و سپس عادی جلو بروید.

۵. مواد غذایی سالم و طبیعی در وعده های خود ندارید

کیفیت و کمیت مواد غذایی بسیار مهم هستند. مواد غذایی سالم اشتها و سلامتی شما را بهبود می بخشند. همچنین مواد غذایی طبیعی نسبت به مواد غذایی فرآوری شده احساسی سیری بیشتری به شما می دهند.

بسیاری از مواد غذایی فرآوری شده برچسب غذایی سالم دارند اما اینگونه نیست. وعده های غذایی خود را با مواد خوراکی طبیعی و سالم پر کنید.

شاید علت کم نکردن وزن شما مصرف بیش از اندازه مواد غذایی آماده شده و محصولات کارخانجات باشد.

۶. با وزنه تمرین نمی کنید

تمرین مقاومتی مانند تمرین با وزنه برای لاغری بسیار مهم است. تمرین های مقاومتی به شما در حفظ توده عضلانی کمک می کنند. اگر برای کاهش وزن تنها به رژیم لاغری اکتفا کنید ممکن است تا علاوه بر چربی عضله هم بسوزانید.

تمرین با وزنه از آهسته شدن متابولیسم پیشگیری می کند و بدن شما عضلانی باقی خواهند ماند.

۷. پرخوری می کنید

شاید پرخوری دلیل لاغر نشدن شما باشد. منظور ما از پرخوری، سریع و بیش از حد نیاز بدن غذا خوردن است. بسیاری از رژیم گیرندگان چنین مشکلی دارند.

برخی افراد در خوردن مواد غذایی ناسالم و کم ارزش پرخوری می کنند اما برخی دیگر با خوردن مواد خوراکی سالم مانند آجیل ها، کره بادام زمینی، شکلات و چیزهای دیگر.

حتی اگر یک ماده خوراکی بسیار هم سالم باشد اما باز کالری دارد. با توجه به ارزش خوراکی چیزهایی که می خورید، پرخوری کردن در یک وعده غذایی می تواند تمام تلاش یک هفته شما برای رژیم داشتن را از بین ببرد.

۸. تمرین هوازی ندارید

تمرین های هوازی را با نام ایروبیک هم می شناسند. تمرین هوازی باعث افزایش ضربان قلب می شود. پیاده روی سریع، دوچرخه سواری و شنا از این دسته تمرین ها هستند.

تمرین هوازی یکی از موثرترین کارها برای بهبود سلامتی است. همچنین تمرین های ایروبیک به شما در سوزاندن چربی های شکم و پهلو کمک می کند. در بدن ما چربی هایی با نام چربی احشایی وجود دارد که در اطراف ارگان های بدن شکل گرفته و بیماری های مختلفی ایجاد می کنند.

۹. نوشیدنی های قندی می خورید

نوشیدنی قندی

از چاق کننده ترین موارد و یکی از علت های وزن کم نکردن نوشیدنی های قندی هستند. مغز ما کالری های مایع را به صورت متفاوتی از کالری های جامد پردازش می کند و بنابراین مغز دستور می دهد تا برای جبران کالری های مایع بیشتری دریافت کنید.

منظور ما از نوشیدنی های قندی فقط نوشابه نیست بلکه حتی نوشیدنی های سالم تر مانند آب میوه یا آب های ویتامینه هم سرعت کاهش وزن ما را کند می کنند. تنها یک لیوان آب میوه طبیعی مانند نوشیدنی های قندی حاوی شکر است.

۱۰. خواب خوب و با کیفیت ندارید

می توان گفت که خوب نخوابیدن یک دلیل برای ایست وزنی است. خواب به سلامت ذهن و جسم شما کمک بسیار زیادی می کند.

پژوهش های انجام شده نشان می دهند که خواب نامناسب یکی از بزرگ ترین دلایل چاقی است. خطر چاقی در بزرگسالانی که خواب خوب ندارند ۵۵ درصد و در میان بچه ها ۸۹ درصد می باشد.

۱۱. برنامه غذایی شما کربوهیدرات بالایی دارد

شاید مصرف زیاد کربوهیدرات ها دلیل توقف وزن شما باشد. اگر وزن شما تغییری نمی کند یا از مشکلات متابولیسمی مانند دیابت نوع ۲ یا پیش دیابت رنج می برید توصیه ما به شما رژیم کم کربوهیدرات است.

پژوهش ها نشان می دهند که با انجام رژیم های کم کربوهیدرات در مدت کوتاه کاهش وزن چشمگیری به دست می آورید. رژیم کم کربوهیدرات در مقایسه با رژیم های کم چرب استاندارد کاهش وزن ۲ تا ۳ برابری برای شما به ارمغان می آورند.

علاوه بر این شما با پیروی از رژیم لوکارب یا همان کم کربوهیدرات می توانید نشانه های متابولیکی مانند اچ دی ال، تری گلیسیرید و قند خون را بهبود دهید.

۱۱. ریزه خواری می کنید

داشتن چندین وعده در طول روز برای بالا بردن متابولیسم و لاغری تنها یک افسانه است. در واقع پژوهش ها نشان داده اند که تعداد زیاد وعده های غذایی دلیل کاهش وزن و چربی سوزی نیست.

آماده کردن غذا در تمام طول روز کار آسانی نیست و شاید کار سخت تری برای داشتن یک رژیم سالم داشته باشید.

یک روش برای جلوگیری از ریزه خواری رژیم فستینگ است که شما ساعت هایی از روز را نباید چیزی بخورید. به طور مثال روزه متناوب ۱۶/۸ شما را وادار می کند تا برای ۸ ساعت از روز وعده های غذایی خود را داشته باشید.

۱۳. بدن شما هیدراته نیست

ممکن است دلیل وزن کم نکردن آب نخوردن به مقدار کافی باشد پس قدرت نوشیدن آب را دست کم نگیرید.

در پژوهش ۱۲ هفته ای انجام شده افرادی که ۳۰ دقیقه قبل از هر وعده غذایی ۵۰۰ میلی لیتر آب نوشیده بودند، ۴۴ درصد کاهش وزن بیشتری تجربه کردند.

شاید جالب به نظر برسد اما با خوردن آب می توانید کالری بیشتری بسوزانید. وقتی که آب می خورید تا ۱.۵ ساعت بعد کالری سوزی شما ۲۴ تا ۳۰ درصد بالا می رود.

۱۴. نوشیدنی الکلی می خورید

اگر می خواهید لاغر شوید پس الکل را کنار بگذارید. آبجو، شراب و نوشیدنی های الکلی حاوی قند کالری بسیار بالایی دارند. به خاطر داشته باشید که هر گرم الکل ۷ کالری دارد که خیلی زیاد است.

۱۵. به غذایی که می خورید توجه نمی کنید

یک تکنیک قدرتمند برای کاهش وزن آگاهانه غذا خوردن است. آگاهانه غذا خوردن به معنای درک طعم هر لقمه از غذا، آهسته جویدن و به دور از عوامل حواس پرتی می باشد. همچنین به شما کمک می کند تا صدای بدن خود را بشنوید و به محض سیر شدن از غذا خوردن دست بکشید.

پژوهش های بسیار زیادی نشان داده اند که آگاهانه غذا خوردن جلوی پرخوری را گرفته و حتی مانع استپ وزن می شود.

چگونه آگاهانه غذا بخوریم؟

  • در زمان وعده های غذایی تنها به چیزی که می خورید فکر کنید.
  • هر لقمه ای که در دهان می گذارید را به خوبی بجوید و طعم و بوی آن را حس کنید.
  • زمانی که احساس سیری کردید کمی آب بنوشید و غذا را کنار بگذارید.

۱۶. شرایط پزشکی خاصی دارید

دلیل توقف وزن

ممکن است دلیل لاغر نشدن و ثابت ماندن وزن شما وضعیت های پزشکی به خصوصی باشد. وضعیت هایی مانند کم کاری تیروئید، سندرم پلی کیستیک تخمدان و وقفه تنفسی در خواب از جمله شرایط خاص هستند.

برخی از داروهای پزشکی فرآیند لاغری را سخت تر می کنند و حتی باعث بالا رفتن وزن خواهند شد. اگر چنین شرایطی دارید پس حتما با پزشک خود مشورت داشته باشید.

۱۷. مواد خوراکی کم ارزش می خورید

آمارها نشان می دهند که در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۹.۹ درصد از اروپا و آمریکا به خوردن مواد غذایی کم ارزش اعتیاد داشتند. برای برخی افراد خوردن مواد غذایی کم ارزش مانند اعتیاد به مواد مخدر است.

اگر شما هم چنین اعتیادی دارید بهتر است که مصرف مواد غذایی کم ارزش را کمتر کنید و مواد خوراکی رژیم خود را تغییر دهید و تلاش شما برای کاهش وزن بی اثر و دچار توقف وزن می شوید.

۱۸. زمان های طولانی گرسنگی می کشید

رژیم داشتن برای مدت طولانی شاید ایده خوبی نباشد. اگر چندین ماه کاهش وزن داشتید و حالا وزن شما استپ کرده است پس رژیم را برای مدتی کنار بگذارید.

کالری دریافتی خود را مقداری بالا ببرید، بیشتر بخوابید و به منظور ساخت عضله و قوی تر شدن تمرین با وزنه انجام دهید. این کار را به مدت ۱ تا ۲ ماه انجام دهید و سپس رژیم لاغری را آغاز کنید.

۱۹. انتظار غیر واقعی دارید

لاغر شدن یک فرآیند آهسته و زمانبر است. تعداد افراد زیادی قبل از رسیدن به هدف تحمل شان تمام می شود. شاید در ابتدا کاهش وزن سریع رخ بدهد اما در ادامه کاهش وزن ۰.۵ تا ۱ کیلوگرمی در هفته کار سختی خواهد بود.

مشکل دیگر انتظارات غیر واقعی افراد از رژیم و تمرین کردن است. تمام افراد نمی توانند مانند مدل فیتنس های روی مجلات باشند. بهتر است که بدانید این افراد برای رسیدن به اهداف خود سال ها تلاش کرده اند.

برای خودتان هدف های قابل دسترس تعیین کنید و با رسیدن به نقطه مورد نظر هدف جدید بگذارید. بدانید که با تلاش و پشتکار خواهید توانست تا به ایده آل خود برسید.

۲۰. فقط روی رژیم تمرکز کرده اید

تقریبا می توان گفت که رژیم ها برای مدت طولانی جواب نمی دهند. در حقیقت پژوهش ها نشان می دهند دنبال کردن یک رژیم برای مدت طولانی باعث افزایش وزن می شود.

به جای دنبال کردن رویکرد رژیم برای کاهش وزن، هدف خود را بر روی سالم و متناسب تر بودن بگذارید. با تغذیه مناسب و نه محروم کردن بدن می توانید به طور طبیعی لاغر شوید.

حرف پایانی

شما با دنبال کردن نکته های گفته شده به راحتی می توانید توقف وزن را بشکنید و مجدد در مسیر لاغری قرار بگیرید. در این مطلب به گفتن دلایل اینکه چرا لاغر نمی شویم پرداختم. امیدواریم که شما به خواسته ای که دارید برسید.

راستی اگر می خواهید به راحتی لاغر شوید به پشتیبان آنلاین ما پیام بدهید.

منبع: Healthline

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی

احتمالا به دردتان می‌خورد

راهکارهای بسیار ساده و راحت که دیگر به سراغ رژیم‌های آسیب زننده و کم خوری نروید

این دوره به گونه‌ای طراحی شده است که با سفره غذا و ذائقه ما ایرانی‌ها هماهنگ باشد و همچنین به آسانی بتوانید برنامه غذایی را دنبال کنید

۱۵۹.۰۰۰ تومان

این دوره کاملا به صورت ایرانیزه شده هست تا به راحتی قابل انجام باشد. سازگار بودن وعده‌های غذایی با سلیقه ما ایرانی ها کاملا در نظر گرفته شده است

۱۵۹.۰۰۰ تومان

این دوره به صورتی طراحی شده تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانید بیشترین کاهش سایز را داشته باشید و لباس تنگ شده را مجدد سایز خود کنید

۱۸۹.۰۰۰ تومان

مطالب پربازدید

شما چه نظری دارید؟ برایمان بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *