رژیمتو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کاهش وزن و چربی با روغن نارگیل

روغن نارگیل بهترین چربی برای کاهش وزن در سراسر جهان است. روغن نارگیل حاوی ترکیبی از اسیدهای چرب بوده که اثرات قدرتمندی بر روی متابولیسم می گذارد.

چندین مطالعه نشان می دهد که تنها با اضافه کردن روغن نارگیل به رژیم غذایی می‌ توانید کاهش چربی را تجربه کنید. به خصوص می توان گفت که  شما قادر خواهید بود تا چربی های خطرناک شکمی را بسوزانید.

آیا می توان با روغن نارگیل کاهش وزن داشت؟

در این مطلب با رژیمتو همراه باشید تا ببینید چگونه روغن نارگیل به شما در کاهش وزن و چربی های شکمی کمک می کند.

سرشار از تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط

روغن نارگیل کاربردهای متفاوتی نسبت به اغلب روغن های موجود در رژیم غذایی شما دارد. از آنجایی که اغلب مواد خوراکی حاوی اسیدهای چرب زنجیره بلند هستند ، تقریبا تمام روغن نارگیل شامل اسیدهای چرب زنجیره متوسط است.

مسئله اینجاست که اسیدهای چرب زنجیره متوسط به سبک متفاوتی نسبت به چربی های دارای زنجیره بلندتر سوخت و ساز می‌ شوند. اسیدهای چرب زنجیره متوسط مستقیم به دستگاه گوارش و کبد فرستاده شده یعنی جایی که بلافاصله به عنوان انرژی مورد استفاده قرار گرفته یا به کتون ها تبدیل می گردند.

این چربی ها اغلب توسط افراد مبتلا به بیماری صرع در رژیم کتوژنیک مورد استفاده قرار می گیرد به این منظور که در حضور مقدار بیشتری از کربوهیدرات در رژیم شما سطح کتون را هم افزایش دهید.

همچنین شواهد به دست آمده از مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نشان می دهد که چربی های زنجیره متوسط به مقدار کمتری نسبت به دیگر چربی ها ذخیره می شوند. در یک مطالعه موش ها با چربی های زنجیره متوسط یا زنجیره بلند به مقدار بیش از حد تغذیه شدند. در پایان موش هایی که چربی زنجیره متوسط دریافت کرده بودند ۲۰ درصد کمتر وزن و ۲۳ درصد چربی کمتر گرفته بودند.

افزایش متابولیسم و کالری سوزی بیشتر

کالری تنها کالری نیست. غذاهای مختلف و درشت مغذی ها از روش های مختلفی سوخت و ساز می شوند. انواع مختلف غذاهایی که می خوریم اثرات عظیمی بر هورمون ها و سلامت متابولیسم می گذارند. برخی از روش های متابولیسمی نسبت به دیگر روش ها موثر تر بوده و برخی مواد غذایی نیازمند به انرژی بیشتر برای گوارش و سوخت و ساز هستند.

یکی از خاصیت های مهم روغن نارگیل اثر گرما دهی آن می باشد که با خوردن آن انرژی بیشتری مصرف می شود (چربی سوزی) تا اینکه شما همان مقدار کالری را از دیگر روغن ها دریافت کنید.

در یک مطالعه مشخص گردید مصرف ۱ تا ۲ قاشق غذا خوری از چربی زنجیره متوسط در روز انرژی مصرفی شما را تا ۵ درصد افزایش می‌ دهد که این مقدار چیزی حدود ۱۲۰ کالری در روز است.

چندین مطالعه این یافته ها را تایید می کند. هنگامی که افراد چربی مصرفی خود را با چربی های زنجیره متوسط جایگزین کنند کالری بیشتری خواهند سوزاند. بنابراین کالری موجود در روغن نارگیل با کالری موجود در روغن زیتون یا کره یکسان نیست حتی با وجودی که این دو چربی بسیار سالم هستند.

کاهش اشتها بدون تلاش

روغن نارگیل برای لاغری

کاهش وزن تنها درباره کالری های ورودی و کالری های خروجی نیست. با وجودی که این مسئله را خیلی ساده در نظر گرفته‌ اند اما تقریبا می‌ توان گفت که صحیح است. اگر بدن شما انرژی بیشتری نسبت به چیزی که دریافت می کند بسوزاند (کالری) پس شما چربی از دست خواهید داد.

درست است که برای کاهش وزن باید مقدار کالری را محدود کنیم اما بدان معنا نمی باشد که حتما باید آنها را به دقت بشماریم یا آگاهی بسیاری داشته باشیم. انسان ها برای متناسب و سالم باقی ماندن در محیط طبیعی خود بسیار توانا هستند. همه گیر شدن چاقی تا سال ۱۹۸۰ وجود نداشت و ما حتی از وجود کالری ها آگاه نبودیم.

هر چیزی که اشتهای ما را کاهش دهد باعث می شود تا کالری کمتری دریافت کنیم. به نظر می‌ رسد که روغن نارگیل این اثر را در خود دارد. مطالعات بسیار زیادی بر روی اسیدهای چرب زنجیره متوسط انجام شده است. در مقایسه های صورت گرفته مشخص شده که روغن نارگیل نسبت به دیگر چربی ها باعث افزایش احساس سیری شده و به طور خودکار کالری دریافتی شما کاهش می یابد.

شاید این مسئله به خاطر روش سوخت و ساز روغن نارگیل باشد. اثر قدرتمند کتون ها (هنگامی که شما روغن‌ نارگیل استفاده می کنید کبد شما آنها را تولید می کند) بر کاهش اشتها به خوبی شناخته شده است.

مکانیسم این مسئله هر چیزی که باشد مهم عملکرد آن است. در یک مطالعه انجام شده بر روی ۶ مرد سالم مشخص گردید مصرف مقدار بالای چربی زنجیره متوسط باعث کاهش خودکار دریافت ۲۵۶ کالری کمتر در روز شد.

یک مطالعه دیگر که بر روی ۱۴ مرد سالم انجام شد نشان داد که مصرف چربی زنجیره متوسط در صبحانه به طور قابل ملاحظه ای باعث دریافت کالری کمتر در وعده ناهار شد. بنابراین روغن نارگیل چربی سوزی (افزایش کالری خروجی) را افزایش داده و همچنین اشتها (کاهش کالری ورودی) را کم می کند.

کاهش چربی شکم

اگر روغن نارگیل متابولیسم را بالا برده و اشتها را کم می کند پس در بلند مدت به شما در کاهش چربی کمک خواهد کرد. در حقیقت چندین مطالعه این فرضیه را تایید کرده اند.

در تحقیق انجام شده بر روی ۴۰ خانم ۲ قاشق غذا خوری روغن نارگیل یا روغن سویا به مدت ۲۸ روز داده شد. همچنین به خانم ها گفته شد که کالری کمتری دریافت کنند و هر روز به پیاده‌ روی بروند. در پایان نتایج زیر بدست آمد:

  • هر دو گروه چیزی حدود ۱ کیلوگرم کاهش وزن داشتند.
  • در گروه روغن نارگیل سایز دور شکم (چربی های شکمی) کاهش پیدا کرد اما در گروه روغن سویا مقدار کمی چربی های شکمی افزایش یافته بود.
  • گروه روغن نارگیل تجربه افزایش سطح اچ دی ال کلسترول خوب را داشت و در عین حال گروه روغن سویا تجربه کاهش اچ دی ال کلسترول خوب و افزایش ال دی ال کلسترول بد را پیدا کرد.

در این مطالعه روغن نارگیل دلیل اصلی کاهش وزن نبود اما منجر به کاهش قابل ملاحظه چربی‌ های شکمی شد.

در دیگر مطالعه انجام شده بر روی آقایان چاق مصرف ۳۰ گرم از روغن نارگیل به مدت چهار هفته باعث کاهش سایز دور شکم آنها به اندازه ۲.۸۶ سانتی متر شد. همچنین دیگر مطالعات نشان می‌ دهند که اسیدهای چرب زنجیره متوسط منجر به کاهش وزن، کاهش سایز دور شکم و هایی در سلامت متابولیسم می شود.

اثر کاهش وزن روغن نارگیل به نظر می رسد که غیر از ناحیه شکم و پهلو خیلی زیاد نباشد. چربی های شکمی یا احشایی اطراف ارگان های شما را در بر گرفته و باعث ایجاد التهاب و دیابت و بیماری قلبی می شوند.

هرگونه کاهش چربی شکم و پهلو اثرات بسیار مثبتی بر سلامت متابولیسم، طول عمر و کاهش قابل ملاحظه بیماری های مزمن خواهد داشت. مصرف روغن نارگیل به همراه دیگر روش های اثبات شده برای کاهش وزن مانند مصرف محدود کربوهیدرات ها و افزایش پروتئین دریافتی نتایج شما را بسیار شگفت انگیز خواهد کرد.

بنابراین روغن نارگیل از سلامتی شما محافظت خواهد کرد و با داشتن یک رژیم کاهش وزن مبتنی بر غذا های واقعی می توانید نتایج خوبی بگیرید اما انتظار نداشته باشید که روغن نارگیل به تنهایی برای شما معجزه کند.

کالری روغن نارگیل

مهم است که به خاطر داشته باشید روغن نارگیل چربی است. در هر یک گرم از چربی ۹ کالری وجود دارد و استثنایی هم درباره روغن نارگیل نداریم. بنابراین اگر شما مقدار ثابتی کالری دریافت می‌ کنید و می‌ خواهید روغن نارگیل را هم خود بگنجانید پس ممکن است باعث افزایش وزن شما شود.

با این حال اغلب افراد کالری های خود را نمی شمارند و همین مقدار مشخصی در روز غذا می خورند. در این مورد اضافه کردن روغن نارگیل به رژیم غذایی باعث کاهش اشتها و احتمال آن دریافت کمتر مواد غذایی خواهد بود.

همچنین به خاطر داشته باشید که نیازی نیست تا مقدار بسیار زیادی از روغن نارگیل را برای بهره بردن از فواید آن به رژیم غذایی خود اضافه کنید. در مطالعات صورت گرفته تنها ۳۰ گرم از روغن نارگیل در روز استفاده شده بود که معادل ۲ قاشق غذا خوری است.

منبع: Healthline

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی

احتمالا به دردتان می‌خورد

راهکارهای بسیار ساده و راحت که دیگر به سراغ رژیم‌های آسیب زننده و کم خوری نروید

این دوره به گونه‌ای طراحی شده است که با سفره غذا و ذائقه ما ایرانی‌ها هماهنگ باشد و همچنین به آسانی بتوانید برنامه غذایی را دنبال کنید

۱۵۹.۰۰۰ تومان

این دوره کاملا به صورت ایرانیزه شده هست تا به راحتی قابل انجام باشد. سازگار بودن وعده‌های غذایی با سلیقه ما ایرانی ها کاملا در نظر گرفته شده است

۱۵۹.۰۰۰ تومان

این دوره به صورتی طراحی شده تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانید بیشترین کاهش سایز را داشته باشید و لباس تنگ شده را مجدد سایز خود کنید

۱۸۹.۰۰۰ تومان

مطالب پربازدید

شما چه نظری دارید؟ برایمان بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *